Fortsæt til indhold

Valuta: Dollar holder ugefremgang efter tiltagende bekymringer

Valuta
/ritzau/FINANS

Den amerikanske dollar ligger fredag eftermiddag til at gå på weekend med en stigning på 0,4 pct., da investorerne har brugt den som sikker havn.

Det skyldes, at aktiemarkedet har været presset af stigende spændinger mellem USA og Kina samt frygten for en anden bølge af coronavirusudbruddet.

Dollar er på vej mod den første ugentlige stigning i maj, og Bloombergs dollar spot-indeks er på vej til den største fem dages stigning siden slutningen af april, efter at den Asiatiske Udviklingsbank har sagt, at pandemien kan komme til at koste 8800 mia. dollar - eller næsten 10 pct. af det globale BNP.

- For det meste har dollaren handlet modsat til risikoappetit, især i forhold til aktier. Opsvinget i de globale aktier siden lavpunktet i marts har hjulpet med at holde et låg over den amerikanske dollar, men det ser ud til, at fremgangen i aktierne er ved at tabe dampen, siger Ned Rumpeltin, der er europæisk valutastrategchef hos Toronto-Dominion Bank, til Bloomberg News.

Dollar-indekset, der er den amerikanske dollar over for en kurv af verdens største valutaer, ligger fredag i 100,31, hvilket er uændret i forhold til niveauet torsdag klokken 17.

Euro står fredag eftermiddag i 1,0811 dollar mod 1,0810 dollar torsdag eftermiddag, og der er dermed udsigt til et tab på 0,3 pct. i denne uge. Dollar koster 106,93 yen mod 107,10 yen torsdag.

Pund koster fredag eftermiddag 1,2196 dollar mod 1,2200 dollar torsdag eftermiddag ved 17-tiden. Dermed er faldet i denne uge nået op på 1,7 pct.

Pundet er også den dårligst præsterende valuta blandt G10-landenes valutaer i løbet af den seneste måned.

De seneste forhandlinger mellem Storbritannien og EU ser ud til at have nået et dødvande, da begge sider har afvist at indgå kompromisser på vigtige områder såsom handel og borgernes fri bevægelighed.