Columbus lægger købstilbud på nordisk it-virksomhed
Købsprisen af den svenske it-servicevirksomhed iStone er aftalt til 230 mio. svenske kr.
Columbus har fremsat et betinget købstilbud på 100 pct. af aktierne i den svenske it-servicevirksomhed iStone, som betegnes som en førende leverandør af forretningsapplikationer og e-commerce-løsninger.
Det oplyser selskabet torsdag.
Købsprisen for de første 51 pct. af aktierne er aftalt til 230 mio. svenske kr., mens de resterende 49 pct. købes successivt i årene 2018, 2019 og 2020 til en gennemsnitlig EBITDA-multipel på 11.
Prisen er dermed afhængig af de økonomiske resultater i selskabet.
- På basis af den foreløbige forretningsplan forventes prisen for de resterende 49 pct. at blive i niveauet 200-340 mio. svenske kr., blandt andet afhængig af hvor hurtigt synergierne kan opnås, skriver Columbus i meddelelsen.
iStone venter i 2017 at omsætte for omkring 800 mio. svenske kr. og generere et driftsresultat (EBITDA) i niveauet 41 mio. svenske kr.
Columbus forventer at finansiere den initiale købspris med banklån, mens de efterfølgende køb forventes finansieret med likviditet fra driften.
For 2018 venter Columbus, at den tilkøbte virksomhed vil bidrage med en omsætning i niveauet 800 mio. svenske kr. og et driftsresultat (EBITDA) i niveauet 50 mio. svenske kr.
Opkøbet påvirker imidlertid ikke de forventninger, som Columbus har meldt ud for 2017.
- Købet af iStone er et niveauskifte for Columbus, der med ét slag øger omsætningen med 50 pct., og er helt i overensstemmelse med Columbus’ vision om at være en global strategisk samarbejdspartner, der leder kunder i den digitale transformation af deres forretning, skriver selskabet.
iStone har ifølge Columbus mere end 230 aktionærer, og indtil videre har aktionærer repræsenterende 73,5 pct. af aktiekapitalen accepteret købstilbuddet. Købstilbuddet er betinget af, at 90 pct. af aktionærerne vender tommelfingeren opad.



