• Opdateret 13/12/2017 kl. 17:09
Investor

Storaktionær vil fusionere Nilfisk med konkurrent

Kapitalfond, der er storaktionær i Nilfisk, vil have selskabet fusioneret med amerikansk konkurrent.

Artiklens øverste billede
Nilfisk blev splittet ud af NKT i oktober. Nu vil en af storaktionærerne have den børsnoterede virksomhed fusioneret med amerikansk konkurrent. Foto: Stine Bidstrup

Det kan godt være, at skilsmissen fra NKT kun ligger et par måneder tilbage - men den danske industrivirksomhed Nilfisk bør i den grad overveje et nyt bryllup.

Denne gang med det amerikanske selskab Tennant.

Det fremgår af en meddelelse fra den britiske kapitalfond Primestone, der har over fem pct. af aktierne i begge selskaber, og har udset sig selv som Kirsten Giftekniv i den potentielle dansk-amerikanske affære.

Ifølge Primestone venter man opbakning fra både ledelse og aktionærer i Nilfisk - og ser netop vejen banet til fusionen, fordi Nilfisk ikke længere er en del af NKT.

»(Primestone, red.) har engageret sig i og vil fortsat forsøge at engagere sig i en konstruktiv dialog med (Tennant, red.) ledelsen og bestyrelsen for at forklare Primestone overbevisning om, at Tennant bør starte et strategisk review om en konsolidering med Nilfisk. Primestone tror på, at en sådan transaktion ville skabe en global leder inden for den professionelle rengøringsudstyr-industri,« lyder det blandt andet i dokumentet, der også peger på mulige synergimuligheder ved en fusion.

At Primestone ikke bare kaster ideen ud for sjov synes underbygget af, at kapitalfonden hos de amerikanske myndigheder som en del af sit opkøb af mere end 5 pct. af Tennant har indgivet en næsten 60 sider lang rapport, der udelukkende fokuserer på fordelene ved en fusion med Nilfisk - blandt andet at man vil stå styrket over for en af de andre helt store konkurrenter:

»Begge selskaber er oppe imod Kärcher, et meget større, familieejet tysk selskab med rigelige finansielle ressourcer og ambitiøse vækstplaner,« lyder det i præsentationen fra Primestone.

Kapitalfonden forventer altså opbakning fra Nilfisk og foreslår konkret, at Tennant fusioneres ind i Nilfisk i en manøvre, der vil give de amerikanske aktionærer 46 pct. af det fortsættende selskab.

Tennants markedsværdi er lidt over 1,1 mia. dollar, svarende til næsten præcis syv mia. kr., mens Nilfisk onsdag efter fusionsplanen kom frem, og aktien steg, har en markedsværdi på 8,6 mia. kr.

Ifølge Nifisk er man dog ikke umiddelbart så langt i processen, som Primestone måske håber på:

»Vi har ikke indgået i nogen dialog,« siger IR-ansvarlig Henrik Mølgaard, der henviser til bestyrelsesformand Jens Due Olsen for yderligere kommentarer.

Formanden sagde i oktober til Finans om en potentiel Tennant-køb af Nilfisk, at han tvivlede alvorligt på, at Tennant havde midlerne til det:

»Det har Tennant ikke penge til. Men det gode ved at være børsnoteret er, at det altid er op til vores aktionærer. Så hvis der kommer noget, der giver god mening, må vi spørge vores aktionærer, om de også synes, det giver god mening,« sagde Jens Due Olsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra bestyrelsesformanden. 

Nilfisk-aktien er onsdag eftermiddag lukket 7 pct. oppe i kurs 318,9, en stigning der opstod efter nyheden om fusionsplanerne fra storaktionæren nåede fra internationale til danske medier.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.