Investor

Telenor opskriver værdien af sin danske forretning med 1 mia. kr.

Det norske teleselskab Telenor trak 6.000 danske kunder til sig i 2017.

Artiklens øverste billede
telenor butik

Bedre resultater gennem 2017 har fået Telenor til at opskrive værdien af sin danske forretning med 1,2 mia. norske kr. - eller 957 mio. danske kr.

Det norske teleselskab nåede i 2017 et overskud på 849 mio. norske kr. i Danmark, når man ser på driftsoverskuddet før af- og nedskrivninger og særlige poster, EBITDA. Det er en stigning fra 609 mio. norske kr. i 2016.

- Jeg er meget tilfreds med den udvikling, som vores forretning er inde i. Vores EBITDA-indtjening stiger med cirka 40 pct. i år, og vi begynder at se effekten af vores strategi og de effektiviserings- og digitaliseringstiltag, som vi har igangsat de senere år.

- Vi formår at øge vores omsætning og samtidig opretholde en sund og stabil kundebase, hvilket bekræfter, at vi er på rette vej, siger Jesper Hansen, administrerende direktør i Telenor Danmark, i en kommentar.

Telenor nedskrev i 2015 værdien af sin danske forretning med 2,1 mia. norske kr., men som følge af bedre resultater i Danmark er værdien nu blevet opskrevet med 1,2 mia. norske kr.

Det skyldes, at resultaterne i Telenor Danmark er forbedret takket være besparelser og et mindre konkurrencepræget marked end tidligere.

I fjerde kvartal var der dog tilbagegang på det danske marked målt på EBITDA før særlige poster, som faldt til 148 mio. norske kr. fra 184 mio. norske kr. i samme periode af 2016. Det skyldes højere omkostninger - blandt andet til markedsføring og projekter til forbedring af kundeløsninger.

Telenor har samlet 1,83 mio. mobilkunder i Danmark. Teleselskabet vandt 1000 mobilkunder i fjerde kvartal og 6000 over hele 2017. Til gengæld har selskabet tabt 10.000 fastnetkunder og 11.000 bredbåndskunder.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.