Investor

TCM: Kapitalfond har solgt alle aktier seks måneder efter børsnotering

Artiklens øverste billede
Foto: Lærke Posselt

Majoritetsaktionæren Innovator International, der ejes af kapitalfonden IK Investment Partners, har solgt alle sine aktier i den danske køkkenkoncern TCM Group.

Salget af de i alt 1,97 mio. aktier er solgt gennem en accelereret bookbuiding-proces til institutionelle investorer for 98 kr. per aktie, skriver Bloomberg News.

Både den administrerende direktør og finansdirektøren har købt aktier. Ole Lund Andersen, der er administrerende direktør, har købt 10.204 aktier for 1 mio. kr., mens Mogens Elbrønd Pedersen, der er finansdirektør, har købt 2551 aktier for 250.000 kr.

Torsdag er det præcist seks måneder siden, at TCM Group havde første handelsdag på fondsbørsen i København. Børsnoteringen skete netop, fordi kapitalfonden ønskede at sælge ud efter halvanden års ejerskab af køkkenkoncernen.

Forud for børsnoteringen sad kapitalfonden på 92,48 pct. af den samlede aktiekapital, og efter børsnoteringen og udløbet af den efterfølgende stabiliseringsperioden ejede IK Investment Partners direkte 19,66 pct. af stemmerne og aktiekapitale i TCM Group.

I forbindelse med børsnoteringen indgik den nu tidligere ejer en aftale med emissionsbankerne om, at den i en en periode på 180 dage ikke ville sælger ud af de resterende aktier i selskabet. Det betyder, at kapitalfonden har benyttet den første mulighed for at sælge aktier lige efter lock up-periodens udløb.

TCM Group blev børsnoteret til netop kurs 98 i november. Torsdag falder aktien 3,4 pct. til 99,90 kr.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.