Fortsæt til indhold

Icelandair i modvind efter ny nedjustering og topchef-farvel

Investor
/ritzau/FINANS

Det islandske luftfartsselskab Icelandair er kommet i gevaldig børsmodvind tirsdag, efter at selskabet for anden gang i år har nedjusteret forventningerne.

Efterfølgende har Icelandairs administrerende direktør, Björgólfur Jóhannsson, desuden forladt sin position. Finansdirektør Bogi Nils Bogason tager midlertidigt over som topchef, indtil Icelandair har fundet en afløser.

Og det er ikke en cocktail, som investorerne bryder sig om. Aktien falder med hele 24 pct. til 6,43 islandske kroner på børsen i Reykjavik.

Icelandair fortalte sent mandag, at selskabet nu først venter en bedring i priserne på flybilletter næste år, og at forventningerne til selskabets driftsresultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) derfor nu ventes at ramme 80-100 mio. dollar.

Det er anden gang i år, at Icelandair nedjusterer forventningerne, der nu er markant lavere end det oprindelige udspil i årsregnskabet for 2017.

Dengang lød forventningen på et EBITDA-resultat på 170-190 mio. dollar, og Icelandair udtrykte i regnskabet stor optimisme omkring udsigterne for 2018. Der blev dog flaget for en betragtelig usikkerhed vedrørende andet halvår - specielt med fokus på billetpriserne.

Den 8. juli måtte Icelandair så nedjustere EBITDA-forventningerne til 120-140 mio. dollar, men dengang ventede selskabet stadig, at billetpriserne ville nå at vende i 2018. Det er ikke længere tilfældet, og derfor skæres forventningerne igen.

Derudover er det vurderingen, at Icelandairs ændringer i salgs- og marketingafdelingen, der blev gennemført i løbet af sommeren, ikke er blevet implementeret ordentligt, mens ændringer i rutenetværket har medført ubalance i flyvninger i Europa og flyvninger til USA.

Icelandair venter, at indtægterne fra flybilletter derfor vil være 50-80 mio. dollar lavere end ventet i år. Det har allerede medført en stribe effektiviseringstiltag, som dog først får ordentlig effekt senere, forklarede Björgólfur Jóhannsson i en meddelelse mandag aften dansk tid.

Den nu afgåede topchef tager selv skylden for beslutningerne i meddelelsen, hvor han påpeger, at han helt klart har haft "en negativ finansiel effekt på selskabet" i løbet af året. Og tirsdag morgen blev den meddelelse så fulgt op af endnu en, hvor det fremgår, at Björgólfur Jóhannsson fratræder sin stilling.

Icelandair havde sidste år et driftsresultat (EBITDA) på 170,2 mio. dollar, mens den post gav 219,8 mio. dollar året før. I 2015 var driftsresultatet på 226,7 mio. dollar.

Artiklens emner
Icelandair