Sydbank: Flot fremgang i Carlsberg skyldes ikke kun godt vejr
De positive tal i handelsopdateringen for tredje kvartal fra Carlsberg skyldes ikke kun det gode sommervejr i Europa.
Det fremhæver analytiker i Sydbank Morten Imsgard over for Ritzau Finans.
- Det, som jeg finder specielt interessant og positivt i opdateringen er indikationen af, hvor godt det går på strategiens fokusområder - premiumøl, specialøl og alkoholfrit øl, fremhæver han.
Umiddelbart kunne analytikerne have "frygtet", at opjusteringen primært var drevet af det varme vejrs øgede volumensalg.
- Cees t' Hart har lige været på TV og vurderede, at mere end 50 pct. af volumenvæksten var drevet af det gode vejr, oplyser Morten Imsgard.
I Vesteuropa er væksten 11 pct. og hvis kun halvdelen skyldes det gode vejr, som bryggerikoncernen jo ikke kan styre, så viser det, at det "de roder med i maskinrummet virker".
- Det skal hjælpe Carlsberg i 2019, hvor stigende råvarepriser vil påvirke resultatet, påpeger Morten Imsgard.
Analytikeren påpeger, at tager man et marked som Kina, er det meget positivt med volumenvækst på 6 pct. drevet af velindtjenende premiumøl.
Så vokser man i et kinesisk marked, der ikke udvikler sig positivt samlet set, er det jo ganse flot, konstaterer han.

