Fortsæt til indhold

Finanstilsynet vil holde markedet åbent: "Vigtigt at man kan handle"

Investor
/ritzau/FINANS

De seneste ugers nervøsitet for coronavirussets konsekvenser for den globale økonomi har skabt store fald på aktiemarkederne både herhjemme og i udlandet.

Det har skabt spekulationer om, hvorvidt en længerevarende børspause kunne komme på tale. Det har både de amerikanske og britiske myndigheder afvist, og det danske finanstilsyn ser heller ingen grund til at lukke ned for handlen med værdipapirer i en periode.

- Jeg ser overhovedet ikke for mig, at markedet vil lukke ned i en længere periode. Tværtimod er det jo vigtigt, at man kan handle værdipapirer, og at aktørerne kan købe og sælge.

- For aktier og obligationer har markedet fungeret, og det er vigtigt i sådan nogle situationer her, at dem, der skal af med noget risiko eller har brug for kontanter, kan sælge, og at dem, der står i den omvendte situation, kan købe, siger Anders Balling, der er underdirektør hos Finanstilsynet, til Ritzau Finans.

Han fortæller, at handlen med nogle danske investeringsforeninger dog har været suspenderet i periode, men det skyldes, at foreningerne har haft svært ved at opgøre den indre værdi som følge af de store udsving på markederne.

UGE MED FALD

I sidste uge startede det danske C25-indeks med et fald på 5,5 pct., og de efterfølgende tre handelsdage bød også på røde tal for eliteindekset. Torsdag blev det til et indeksfald på 8 pct., hvilket er det hidtil største fald på en enkelt børsdag, siden indekset blev introduceret 19. december 2016.

Går man længere tilbage, er der tale om det største fald for et ledende danske indeks, siden oktober 2008, hvor det daværende eliteindeks, C20, faldt med lige over 11 pct.

Fredag kunne indekset notere en stigning på 1,1 pct., men både mandag og tirsdag i denne uge har der igen været faldende aktiekurser på programmet. C25-indekset ligger nu i 1007,06, hvilket er et fald på 36,6 pct. fra rekordniveauet, der blev nået den 19. februar i år.

Ifølge Finanstilsynet har en suspendering af handlen på markederne herhjemme aldrig tidligere fundet sted som følge af markedsuro.

- Der har ikke været nedlukninger af den slags ud over nogle, der skyldtes tekniske udfordringer. Jeg har svært ved at se, hvad fordelen ville være ved at lukke markedet ned i eksempelvis to uger, siger Anders Balling.

Det britiske Finanstilsyn, the Financial Conduct Authority, understregede også tidligere tirsdag, at det vil holde de finansielle markeder åbne for handel, skriver nyhedsbureauet Reuters.

En lignende melding kom også mandag fra det amerikanske børstilsyn, U.S. Securities and Exchange Commission, (SEC).

- Markederne skal fortsætte med at fungere gennem tider som denne, sagde Jay Clayton, der er chef for SEC, i et interview med CNBC.

De amerikanske aktiekurser fortsatte mandag med at styrtdykke med fald på over 12 procent i alle de tre toneangivende aktieindeks. Tirsdag startede indeksene med pæne plusser, men de er efter en halv times handel blevet udvisket igen.

Artiklens emner
Finanstilsynet
Anders Balling