Norske oliepenge sendes til Indien
Den norske oliefond er klar til at investere betydeligt mere i indiske aktiviteter.
Den stenrige norske oliefond vil øge sin beholdning af indiske aktiver betydeligt.
Den indiske premierminister Narendra Modi vil åbne den indiske økonomi for udenlandske investeringer og konkurrence. Det skriver Bloomberg News, der pointerer, at fonden vil hæve beholdningen af indiske obligationer og aktier til 0,9 pct. af sin obligations- og aktieportefølje.
Oliefondens chef, Yngve Slyngstad, fastslår, at Indien er et af de markeder, hvor han forventer, at investeringerne vil fortsætte med at blive øget, og han fremhæver, at i forhold til økonomiens størrelse, så er fondens investeringer mindre end man ville forvente.
Udenlandske investorer øger investeringerne i Indien med det højeste tempo blandt syv asiatiske markeder, og det har blandt andet medført, at det indiske Sensex-indeks er steget 28 pct. i år.
De indiske aktier er især steget, efter at Modi vandt valget i maj. Han har blandt andet gennemført et skifte mod mere markedsbaserede energipriser, tilladt flere udenlandske investeringer i forsvarssektoren samt skubbet på for at genoplive fremstillingssektoren.
Indiens 1900 mia. dollar store økonomi ventes ifølge den indiske centralbank, at vokse med 5,5 pct. i finansåret, der løber til udgangen af marts 2015. Det er en fremgang fra 4,7 pct. i forhold til året forinden, men stadig markant under gennemsnittet på 8,7 pct. for perioden 2006-2010.
Blandt verdens største pensionsfonde er den japanske den største med en forvaltet kapital på cirka 1.100 mia. dollar svarende til godt 6.500 mia. kr. Herefter følger den norske oliefond, som også bliver kategoriseret som verdens næststørste pensionskasse. I de ni år til og med 2013 kunne den norske oliefond fremvise et gennemsnitligt afkast på 5,2 pct. om året, mens pensionskassen for offentligt ansatte i Californien også kaldet Calpers, i samme periode kunne fremvise et årligt afkast på 7,3 pct.


