Fortsæt til indhold

Skandaleramt firma står i problemer til halsen - alligevel tordner aktien i vejret

Takata står midt i en kæmpe skandale om defekte airbags. Alligevel venter man overskud, og det har fået aktien til at stige voldsomt.

Investor
/ritzau/FINANS

Den japanske airbagproducent Takata tordner i vejret på Børsen i Tokyo efter at have meddelt at selskabet venter overskud i år trods mulige milliardkrav grundet defekte airbags leveret til flere bilmærker.

Aktien steg helt op til 24 pct. efter meddelelsen om, at det venter et overskud på 13 mia. yen (779 mio. kr.) i indeværende regnskabsår, der slutter til marts. Sidste år var der et underskud på godt 13 mia. yen.

Aktien lå en lille time før lukningen i Tokyo 13,6 pct. højere i 366 yen. Trods stigningen er aktiekursen mere end halveret i år.

Selskabet anklages for at have leveret defekte airbags og undladt at gøre opmærksom på problemet, da fejlen blev opdaget.

I værste fald skal 287,6 mio. airbags repareres, siger en intern kilde. Takata er endnu ikke nået til enighed med bilproducenterne om, hvordan omkostningerne skal fordeles.

Artiklens emner
Takata