Fortsæt til indhold

Analytiker efter kursfald på 45 pct.: Aktien skal meget længere ned

Mandagens kursflop Bioporto stiger igen tirsdag. Men aktieanalytiker Jesper Ilsøe advarer mod at lade sig friste af den lavere pris.

Investor

Biotekselskabet Bioporto, der mandag faldt med 45 pct. på børsen, rejser sig tirsdag formiddag en anelse med en stigning på 7 pct.

Noget tyder altså på, at investorerne satser på at udnytte prisfaldet til at købe op.

Det drastiske fald skyldtes, at de amerikanske sundhedsmyndigheder afviste at godkende selskabets vigtigste produkt: En test, der skal opdage nyreskader.

Men ifølge aktieanalytiker hos Kapital Partner Jesper Ilsøe, der har fulgt selskabet, er det en meget dårlig idé at købe op nu.

»Jeg havde regnet med, at aktiekursen skulle længere ned. Og det tror jeg også, den kommer. Det meste af investeringscasen i Bioporto er bygget op om to ting. Et: At produktet blev godkendt i USA. To: At det blev en bragende succes. Begge dele har fået et hak i tuden,« siger Jesper Ilsøe.

Og analytikeren mener, at resten af forretningen i Bioporto kun kan retfærdiggøre en pris pr. aktie på mellem 1 kr. og 1,5 kr. Før afvisningen i USA lå kursen på 4,5 kr., og i dag handles den til 2,6 kr.

Bare fordi man får en afvisning af FDA, er det ikke ensbetydende med, at man ikke kan få en godkendelse senere. Men Jesper Ilsøe mener langt fra, at det er sikkert.

Man deler tilfældene af nyreskader op i tre kategorier, og ifølge FDA har Bioportos test svært ved at fange tilfældene i den ene af kategorierne.

»Der er jo en grund til, at FDA sagde nej. Og de hænger ved, selv om man kommer med en ny ansøgning. Så er spørgsmålet, om der er et marked for en test, der kun virker i nogle af tilfældene. Og i og med, at man ikke har haft den store succes med at sælge testen i Europa, hvor den har været på markedet i lang tid, kan jeg have min tvivl,« siger Jesper Ilsøe.

Han forventer, at kursen vil sive fra nu af, men at den vil få et lille hak op, når og hvis Bioporto kommer med en ny ansøgning. Det får dog ikke ham til at anbefale et køb.

»Det kan godt være, de får den godkendt. Men lad os nu lige se, hvordan det så går, hvis den bliver godkendt. Og uanset hvad, kan der gå 12 måneder, før det sker,« siger Jesper Ilsøe.

Artiklens emner
BioPorto