Fortsæt til indhold

Gratis aktiehandel får ikke kendt dansk børsmægler til at vakle

Nordnet har ry for billige priser på handel med aktier. Derfor vil banken heller ikke afvise, at den vil komme til at tilbyde gratis aktiehandel, som en hollandsk mægler kan være på vej med i Danmark.

Investor

Til efteråret er der ifølge den hollandske børsmægler Degiro en sandsynlighed for, at det i Danmark bliver muligt at slippe for gebyrer, den såkaldte kurtage, ved aktiehandel.

Degiro vil lancere den gratis platform Deziro, der skal hente sin omsætning fra reklameindtægter og altså ikke fra kunderne.

Den udmelding åbner op for en helt ny konkurrencesituation på markedet for aktiehandel, og derfor er det interessant, hvilket modtræk eksisterende banker og børsmæglere kunne finde på at lave, hvis Degiro gør alvor af sine tanker om gratis aktiehandel.

Nordnet er kendt som en bank med billige priser og tilbud på handel med aktier. Men kunne banken finde på at sænke sine priser, når og hvis Deziro lanceres i Danmark?

»Vi kigger løbende på konkurrencesituationen i markedet, og vil altid arbejde på at have et meget konkurrencedygtigt tilbud – men udover pris er der mange andre vigtige parametre, som de private investorer vægter højt. Det kunne være indberetning til skat, sikkerhed for sine penge/investeringer og brugervenlige handelsplatforme med adgang til bl.a. realtidsnyheder og realtidskursinformation. Umiddelbart har vi ingen planer om at nedsætte vores kurtage pga. Degiro. Siden Degiro kom til Danmark, har vi faktisk haft vores bedste vækstperiode nogensinde,« siger Max Gandrup, landechef i Nordnet.

Vil Nordnet nogensinde nå til et punkt, hvor den tilbyder aktiehandel uden kurtage?

»Det er ikke umuligt, og vi gør det faktisk allerede for visse produkter som certifikater fra Commerzbank samt vores automatiske månedsopsparing, hvor Nordnets kunder helt kurtagefrit kan spare op i en lang række ETF'er og danske investeringsforeninger. Jeg kan også nævne, at det faktisk kun er måneder siden, vi begyndte at tilbyde aktiehandel i Sverige uden kurtage til kunder med kapital på mindre end 80.000 svenske kr. Vi har dog på nuværende tidspunkt ingen planer om at tilbyde gratis aktiehandel i Danmark. Vi tilbyder samtidigt allerede i dag fire helt gratis indeksfonde – Nordnet Superfondene – som følger de nordiske markeders lokale indeks helt uden årlige omkostninger.«

Tror du på Deziros forretningsmodel, der går ud på, at omsætningen skal komme udelukkende fra reklameindtægter?

»Nej, jeg tror ikke på en forretningsmodel med helt gratis aktiehandel, og hvor indtægterne udelukkende skal komme fra reklameindtægter. Men jeg tror på en forretningsmodel, som Nordnet allerede gør i dag, hvor man tilbyder visse produkter eller tjenester gratis, og indtægterne kommer fra andre produkter og tjenester. Man skal huske at det i dag absolut ikke er gratis at drive bank eller værdipapirhandel. Udover betaling til børser og værdipapircentralen for hver enkelt aktiehandel har alle banker stigende omkostninger for at efterleve til gældende lovgivning.«

Artiklens emner
Nordnet
Degiro