Fortsæt til indhold

Nils Smedegaard færdig i Mærsk

Søren Skou er udnævnt som ny topchef i Mærsk, meddeler A.P. Møller - Mærsk i en fondsbørsmeddelelse.

Investor

En æra er slut i A.P. Møller - Mærsk.

Efter næsten ni år som topchef i Mærsk er Nils Smedegaard Andersen nu færdig på den post, oplyser virksomheden i en fondsbørsmeddelelse.

Fra den 1. juli erstattes Nils Smedegaard som administrerende direktør i Mærsk af Søren Skou, der har været ansat i koncernen siden 1983.

Han har været medlem af direktionen i A.P. Møller - Mærsk siden 2006. I 2012 blev han udnævnt til administrerende direktør for Maersk Line, og Søren Skou forbliver i denne stilling samtidig med sin stilling som CEO for Mærsk Gruppen.

»På vegne af bestyrelsen vil jeg gerne takke Nils Smedegaard Andersen for de betydelige resultater, han har frontet i forhold til gruppens internationale vækst og styrkelsen af kundefokus og konkurrenceevnen i forretningsenhederne, samt forenklingen af governance og den øgede gennemsigtighed og kommunikation med vores interessenter,« siger bestyrelsesformand i A.P. Møller – Mærsk A/S, Michael Pram Rasmussen, i fondsbørsmeddelelsen.

Michael Pram Rasmussen har rosende ord om koncernens nye topchef.

»Søren (Skou, red.) har stor forretningsforståelse og indgående kendskab til gruppens forskellige forretningsområder og har med succes omstruktureret de virksomheder, han har ledet. Bestyrelsen kender Søren som en respekteret og vidende leder med evnen til hurtigt at tilpasse til ændringer i markedet i tæt samarbejde med bestyrelsen, direktionen og medarbejderne,« siger Michael Pram Rasmussen.

Nils Smedegaard Andersen blev en del af bestyrelsen i A.P. Møller - Mærsk i 2005 og afløste i december 2007 Jess Søderberg som administrerende direktør i koncernen.

Artiklens emner
A.P. Møller - Mærsk
Nils Smedegaard Andersen