Brøndby-investorerne blev 10 mio. kr. rigere efter storsejr
Fodbold-resultaterne i weekends Superliga-kampe afspejles mandag morgen i selskabernes aktiekurser.
Søndagens 4-0-sejr over Esbjerg efterlod Brøndby-tilhængerne i ekstase. Mandag jubler investorerne videre. Fra morgenstunden er aktierne i Brøndbyernes IF Fodbold steget med 13,3 pct., hvilket har øget selskabets markedsværdi fra 77 mio. kr. til 86,7 mio. kr.
Dermed er investorerne blevet knap 10 mio. kr. rigere.
Men det var også tiltrængt. Alene det seneste år er Brøndbys værdi blevet mere end halveret, og kigger man længere tilbage ser det endnu grimmere ud. For præcis tre år siden kostede en Brøndby-aktie 3,3 kr. I dag, efter stigningen, slipper man for 0,85 kr. Et fald på knap 75 pct.
Nu håber investorerne på, at klubben kan kvalificere sig til europæisk fodbold, hvilket formentlig vil give et pænt løft til både kursen og indtjeningen i selskabet.
Også blandt de andre Superliga-klubber skubbede weekendens kampe til aktierne. AaB's fans var ikke tilfredse med det uafgjorte resultat mod oprykkerne fra Horsens, og det har kostet aktien 2 pct. Dermed er de rød- og hvid-stribede nede med 13,5 pct. for året.
AGF tog en beskeden 2-1-sejr med hjem fra Sønderjyske til Aarhus, og aktien er fra morgenstunden i et lige så beskedent plus på 0,7 pct. I modsætningen til de to andre klubber har aktionærerne i Aarhus Elite haft et fremragende 2016 på børsen, hvor kursen er steget med 25 pct.
En sejr på 3-0 over Lyngby var ikke nok til at få FCK's tilhængere til at smide om sig med investeringskroner. Aktierne i Parken Sport & Entertainment ligger død på 0 pct. Selskabet er også i en særlig position, da det foruden fodbolden dækker over aktiver som Lalandia, Fitness DK, Parken og flere kontorejendomme.