Investor

PFA Invest lukker to obligationsfonde

På en ekstraordinær generalforsamling fredag morgen blev det besluttet, at to obligationsfonde i PFA Invest skal lukkes.

Artiklens øverste billede
Det lave renteniveau har været medvirkende til, at PFA Invest har lukket to obligationsfonde. Foto: Lars Krabbe

PFA Invest lukker og slukker for to obligationsfonde. Det drejer sig om fondene PFA Invest Lange Obligationer og PFA Invest Korte Obligationer, oplyser PFA Invest i en fondsbørsmeddelelse.

Beslutningen blev truffet fredag morgen på en ekstraordinær generalforsamling i PFA Invest.

Det er bl.a. det ekstremt lave renteniveau som har kostet obligationsfonden PFA Invest Korte Obligationer livet. Planen er, at kunderne i de to obligationsfonde skal over i en fond med mellemlange obligationer.

»De senere års lave renteniveau har betydet, at afdelingernes afkast ikke helt har været som forventet og efterspørgsel har derfor været tilsvarende begrænset. Det er vores vurdering, at kundernes efterspørgsel efter kursstabile investeringer i danske stats- og realkreditobligationer dækkes bedst i en samlet afdeling med en mellemlang varighed. Vi tror, at vores kunder vil kunne få et bedre afkast i fonden med mellemlange obligationer, fordi de fremadrettede afkastmuligheder er bedre i denne fond,« forklarede Rasmus Bessing, der er direktør i PFA Asset Management, i torsdag til Finans Investor.

Ifølge tal fra analysebureauet Morningstar har fonden PFA Invest Korte Obligationer givet et afkast på 1 pct. siden nytår, og et anualiseret afkast på 0,85 pct. over en treårig periode. PFA Invest Lange Obligationer har siden årsskiftet givet et afkast på 4,7 pct. og et annualiseret afkast på 3,46 pct. over en treårig periode.

»Det er det nuværende renteniveau, der gør, at vi ikke tror på et godt afkast fremadrettet i fonden med korte obligationer, mens det for fonden med lange obligationer er et spørgsmål om en bedre balance mellem varigheden af obligationerne,« forklarede Rasmus Bessing.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.