Fortsæt til indhold

Danske topchefer har kort snor - men i Sverige er der nærmest "Palermo-tilstande"

På knap to år har 19 topchefer i Sveriges største virksomheder fået en fyreseddel. Presset på topchefer er også voksende i Danmark, forklarer professor.

Nils Smedegaard Andersen blev i juni fyret som topchef i A.P. Møller - Mærsk. Topcheferne i de største danske virksomheder er under stigende pres, men tilstanden er endnu ikke som i Sverige, forlyder det. Foto: Miriam Dalsgaard
Investor

Fodboldklubben i den italienske by Palermo er berygtet for de mange trænerfyringer, som klubben praktiserer.

I sidste sæson kom klubben op på hele syv trænerfyringer, og en af trænerne nåede sågar at blive hyret, fyret og hyret igen.

”Palermo-tilstande” er der endnu ikke helt i toppen af det svenske erhvervsliv. Men presset på de svenske topchefer er…

Artiklens emner
Anders Drejer
Nils Smedegaard Andersen