Lauritz.com blev brændt af for 51 mio. kr.
Lauritz.com hænger på en ejendom på Østerbro, som kan betyde, at virksomheden går glip af 51 mio. kr.
Auktionshuset Lauritz.com har fået endnu en udfordring at bakse med.
For søndag aften kunne virksomheden meddele, at den alligevel ikke får solgt en ejendom på Rovsingsgade i København, som ejeren af Lauritz.com, Bengt Sundstrøm, i årevis har forsøgt at sælge.
Dermed går Lauritz.com glip af 51 mio. kr. i likviditetsforøgelse, som skulle have landet i virksomhedens kasse i 2017.
I maj kunne Lauritz.com ellers fortælle, at den havde fundet en køber til ejendommen i København, som samtidig ville leje ejendommen tilbage til Lauritz.com.
Men efter »grundige overvejelser« er køberen kommet på andre tanker, og derfor har vedkommende revet aftalen i stykker, kunne Lauritz.com meddele søndag aften.
Lauritz.com fortsætter sin søgning efter en køber til ejendommen, som Bengt Sungstrøm i 2009 købte for 57 mio. kr. i andet regi. I foråret skubbede han ejendommen over i Lauritz.com.
Lauritz.com-aktien er faldet markant på børsen de seneste måneder, og samtidig kom en besynderlig sag for nylig frem i lyset, da Berlingske Business kunne fortælle, at en enkelt kunde havde budt 80.000 gange på Lauritz.com's auktioner. Uden at vinde særligt mange af auktionerne. Noget der fik skeptikerne til at spørge sig selv, om nogen placerede bud for at skubbe prisen i vejret.
Lauritz.com's 10 mest aktive kunder havde deltaget i omkring 10 pct. af alle auktioner på hjemmesiden - hvad der svarer til 370.000 siden 2003.