SeaWorld ramt af ny stor nedtur
Aktien i SeaWorld Entertainment Inc. har fået hug, efter at selskabet har oplyst, at det vil stoppe med at betale udbytte.
Den kriseramte forlystelsespark SeaWorld er blevet ramt af et nyt hug på børsen. Selskabet oplyste mandag, at det vil mere end halveret den kommende udbyttebetaling, og at al udbyttebetaling fremadrettet vil blive stoppet. Det fik aktien i SeaWorld til at falde med mere end 10 pct. i det såkaldte eftermarked. Dermed er aktien faldet med mere end 35 pct. de seneste 12 måneder.
Tidligere udbetalte SeaWorld 22 cents pr. aktie i udbytte, men ved den kommende udbyttebetaling den 7. oktober hedder den 10 cents pr. aktie den. Efter denne dato vil selskabet ikke længere udbetale udbytte. Udmeldingen om udbyttebetalingen kommer, efter at selskabet tidligere på året meldte om faldende besøgstal og derfor så sig nødsaget til at sænke forventningerne. Det skriver Bloomberg.
Ifølge selskabet vil de penge, som ikke bliver udbetalt til aktionærerne, blive brugt til at udvikle selskabet. Derudover kan aktietilbagekøb komme på tale imod slutningen af 2016.
Nedturen for SeaWorld begyndte i 2013, efter at dokumentarfilmen "Blackfish" viste, de spækhuggere, som bliver brugt til opvisninger i forlystelsesparkerne, led i fangenskab. Derudover viste filmen, at en spækhugger ved navn Tilikum havde været involveret i flere dødsulykker. Det fik kritikken til at hagle ned over SeaWorld.
I marts i år meddelte SeaWorld, at selskabet ikke længere vil avle spækhuggere. Dermed bliver de spækhuggere, som nu er at finde i SeaWorld, den sidste generation af spækhuggere i parkerne.