Medier: Nordea havde planer om gigantfusion i sommer
Nordea har mellem juni og september ifølge flere nyhedsbureauer haft drøftelser med den hollandske storbank ABN Amro om en fusion, der, hvis den blev gennemført, ville have været den største siden finanskrisen.
Det var den hollandske avis NRC Handelsblad, der torsdag først bragte nyheden med reference til et regeringsdokument sendt til den hollandske finansminister Jeroen Dijsselbloem.
Initiativet til fusionen var kommet fra Nordea, som gennem en fusion med udveksling af aktier kunne have resulteret i en flytning til Holland, hvorved Nordea kunne have undsluppet Sveriges stringente kapitalkrav.
Det oplyser en person med kendskab til forholdet til Bloomberg News. Kilden oplyser endvidere, at drøftelserne involverede den hollandske regering, som gennem selskabet NLFI er storaktionær i banken og i sidste ende afviste forslaget.
Ifølge investeringschef Alan Miller fra den London-baserede kapitalforvalter SCM Direct giver det god mening at søge fusionspartnere.
- I en epoke med lave renter, lav bankindtjening og højere kapitalkrav er det logisk at fusionere, skriver han i en kommentar til Bloomberg News.
Nordeas bestyrelsesformand, Björn Wahlroos, advarede sidste år den svenske regering om, at en foreslået ny skat på finansielle aktiviteter kun føre til ændringer i, hvordan Nordea opererer og flytning af aktiviteter ud af Sverige.
Den hollandske stat ejer 77 pct. af aktierne i ABN Amro, efter at den under finanskrisen gennemførte en redningsaktion af banken, som sidste år dog kom tilbage på børsen og i dag har en børsværdi på 17,6 mia. euro. Til sammenligning har Nordea en markedsværdi på knap 38 mia. euro.

