Markedsrapport: Pandoras oktoberfest sluttede med en lille revanche til Novo
På en dag uden den store handelsaktivitet fik Novo Nordisk en smule oprejsning oven på kurslussingen i sidste uge.
Mandag var præget af stilhed før stormen på fondsbørsen, for aktiviteten var usædvanlig lav forud for onsdagens regnskylle af regnskaber. De få aktiehandler betød dog ikke, at analytikerne manglede ting og sager at kloge sig på.
Mest interessant var velsagtens Novo Nordisks kursstigning på 2,1 pct, oven på fredagens lussing som følge af nedjusterede forventninger. Takket være sin tyngde hev medicinalselskabet C20-indekset op i et beskedent plus på 0,3 pct., selv om lillebrødrene Novozymes og Chr. Hansen trak den modsatte vej.
Mandag indskrev sig samtidig som månedens sidste handelsdag. For Pandora har der været tale om en sand oktoberfest, idet aktiekursen samlet er steget med hele 10,1 pct. takket være en positiv markedsanalyse baseret på Carnegies rundspørge til Pandoras europæiske forhandlere. Og nu vi er ude i Europa, så sluttede det tyske Dax-indeks i et minus på 0,3 pct. med Commerzbank og Deutsche Bank som bundpropper.
Sidstnævne blev for nylig udråbt som verdens mest risikable bank af IMF og præsenterede i sidste uge et kvartalsregnskab, der desværre synes at underbygge det billede. Således er overskuddet i andet kvartal af 2016 faldet med næsten 100 pct. i forhold til samme periode sidste år.
Også i USA pegede pilen en smule nedad for de toneangivende aktieindekser S&P 500, Dow Jones og Nasdaq.

