Fortsæt til indhold

Novo putter 1,8 mia. kr. i tysk virksomhed

Novo A/S har fordoblet sin ejerandel i den tyske laboratorievirksomhed Synlab.

Investor

Pengetanken Novo A/S har haft det store checkhæfte fremme og øget sin investering i tyske Synlab, der er europæisk markedsleder inden for laboratorieanalyser. Det danske holdingselskab købte allerede i februar 2016 sig ind i virksomheden, men nu har man købt nye aktier for 1,86 mia. kr., så Novo nu ejer 20 pct. af det München-baserede selskab.

Det fremgår af en meddelelse fra Synlab, der forventer at skulle bruge de mange penge til nye projekter og til at styrke den nuværende strategi.

Novo A/S behøvede ikke lang betænkningstid, da købsmuligheden bød sig.

»Kort efter vi konverterede vores første investering i Synlab til aktier, besluttede vi at øge vores aktiebeholdning yderligere, da vi er meget fortrøstningsfulde med potentialet for investeringen,« udtaler Michael Shalmi, der har ansvaret for afdelingen Large Investment i Novo A/S.

Novo A/S, der investerer Novo Nordisk Fondens milliarder, har udover ejerskabet i Novo Nordisk og Novozymes også investeret i en stribe andre life-science-virksomheder. For nyligt købte det stenrige investeringsselskab knap 20 pct. af Coloplast-konkurrenten Convatec til en pris på 8,7 mia. kr.

I USA har man investeret i Inogen og ERT, mens man i Europa har investeret store beløb i ni forskellige selskaber - fem danske, to tyske, et britisk og et svensk. Og ifølge Novos nye adm. direktør, Kasim Kutay, er man langt fra færdige med at købe ind i sektoren.

Det fortalte han i et interview med Finans i marts:

Synlab opererer i 30 lande og har 13.000 ansatte på verdensplan, hvor de udfører 450 mio. laboratorieundersøgelser årligt. Det indbringer virksomheden en årlig omsætning i nærheden 12 mia. kr.

Artiklens emner
Novo A/S
Novo Nordisk Fonden