Fortsæt til indhold

De tålmodige investorer i Nets kan se frem til et »fesent« afkast

De investorer, som har været med helt fra børsnoteringen, får en gevinst på 15 kr. pr. aktie, hvis de takker ja til købstilbuddet på Nets.

Nets-aktierne blev udbudt til 150 kr. stykket. Nu er der kommet et bud på 165 kr. pr. aktie.
Investor

Det har langtfra været nogen guldrandet forretning for de investorer, der har været med, siden Nets kom på børsen. Sådan lyder det fra Per Hansen, der er investeringsøkonom i onlinebørsmægleren Nordnet.

Nets-aktierne blev udbudt til 150 kr. pr. styk i forbindelse med børsnoteringen, der fandt sted den 23. september sidste år. Hvis købstilbuddet på 165 kr. pr. aktie, som er kommet et konsortiet med den amerikanske kapitalfond Hellman & Friedman i spidsen, går igennem, svarer det til et afkast på 10 pct. for de aktionærer, som har været med hele vejen.

»Det er i den fesne ende,« siger Per Hansen.

Det potentielle afkast på 10 pct. i forbindelse med et salg dækker dog over, at betalingsgiganten har været nede i et sort hul på børsen. Den første dag på børsen lukkede Nets-aktien i kurs 145.

Altså havde aktionærerne, som havde købt sig ind til udbudskursen, tabt penge. Nedturen fortsatte i de kommende uger og måneder, og lavpunktet blev nået i maj, hvor kursen endte i 105,9. Det svarede til et fald på næsten 30 pct. i forhold til udbudskursen.

»Hvis aktionærerne har kigget på udviklingen undervejs, har de fået det frygteligt. Og afkastet i forhold til risikoen har været direkte skræmmende,« siger Per Hansen, der mener, at bratte kursfald efter noteringen skyldes, at bankerne, som sendte Nets på børsen, ikke gjorde deres arbejde godt nok.

Nets-aktien rettede sig i foråret, og i slutningen af juni tog den et gevaldigt hop opad, da det kom frem, at der var en interesse blandt flere aktører for at købe selskabet. Med købstilbuddet på 165 kr. pr. aktie. Dermed koster aktierne i Nets ca. 33 mia. kr., og inklusive gælden i Nets bringer det handlen op på 39,7 mia. kr., skriver Finanswatch.

Selv om afkastet er ifølge Per Hansen er i den lave ende, så er det dog meget tæt på være »as good as it gets«, som investeringsøkonomen udtrykker det.

Artiklens emner
Nets