Fortsæt til indhold

Aktier/middag: Medicinalaktier får revanche i smårødt marked

Det danske aktiemarked svinger onsdag ved middagstid ubeslutsomt mellem marginale stigninger og fald, hvor tirsdagens inflationstal fra USA stadig påvirker markedet.

Aktier
MarketWire

C25-indekset falder 0,1 pct. til 1751,13 onsdag middag.

Den lunkne stemning er stadig påvirket af tirsdagens amerikanske inflationstal for marts, der eksklusive fødevarer og energi viste sig en smule lavere, end det var ventet. Den samlede inflation steg også kun en anelse over det ventede.

- Der var inflationstal i går fra USA. De landede OK, og bag tallene kunne man se, at det var energi, der trak op. Det er en god sammensætning, fordi vi har set energipriserne toppe, efter at målingen er afsluttet, siger Martin Munk, der er senioraktierådgiver i Jyske Bank, til MarketWire.

- Det er måske et tegn på, at inflationen er ved at tage lidt af, fortsætter han og tilføjer, at der fortsat er en frygt for en økonomisk afmatning, som fortsat tynger stemningen.

I toppen af eliteindekset har medicinalaktier som Lundbeck, Genmab og Novo Nordisk lagt sig til rette, efter at aktierne tirsdag gik tilbage. Lundbeck ligger lunest ved middagstid med en fremgang på 1,8 pct. til 168,25 kr.

MAERSK DRILLING VENTER RIGSALG I NORDSØEN

Maersk Drilling og Noble Corporation forudser at skulle sælge nogle rigge i Nordsøen for at komme i mål med deres sammenlægning. Derfor er de gået i gang med at undersøge mulighederne for salg.

Det oplyser selskaberne i en fælles opdatering på fusionen tirsdag aften.

Det er de britiske konkurrencemyndigheder, der ventes at stille krav om frasalget, skriver selskaberne. Konkurrencemyndighederne i Storbritannien, CMA, er dog endnu ikke selv kommet med sin såkaldte fase 1-afgørelse, der efter planen først skal offentliggøres 22. april.

- Parterne forventer, at det vil blive nødvendigt at skille sig af med specifikke jackup-rigge, der lige nu er lokaliseret i Nordsøen (Remedy-riggene), for at skulle opnå en betinget konkurrencegodkendelse fra CMA, skriver de to selskaber.

Det ventes at dække over Noble Hans Deul, Noble Sam Hartley, Noble Sam Turner, Noble Houston Colbert, og en CJ-70 design borerig, som parterne på nuværende tidspunkt forventer bliver Mærsk Innovator. Det kan dog også blive Noble Lloyd Noble, lyder det.

Selskaberne understreger, at både det strategiske og finansielle rationale bag handlen er intakt.

Maersk Drilling falder 1,7 pct. til 365 kr.

MÆRSK KAN PÅVIRKES AF FORHANDLINGER MED HAVNEARBEJDERE

Havnearbejdere på den amerikanske vestkyst er i forhandlinger med de mange rederier, der benytter sig af deres arbejdskraft - heriblandt danske A.P. Møller-Mærsk.

Der er dog grund til at tro på, at parterne når i mål med en ny kontrakt, inden den nuværende udløber, siger Wille Adams, der er formand for havnearbejderne ifølge Bloomberg News.

Forhandlingerne starter officielt 12. maj, og kontrakterne på de mere end 22.000 medarbejdere udløber 1. juli.

Mærsks B-aktie stiger 1,5 pct. til 17.905 kr.

Chemometec kan givetvis stadig få del i rampelyset onsdag oven på sin opjustering af forventningerne, som sendte aktien kraftigt i vejret tirsdag.

Det var fjerde gang, at forventningerne til det forskudte regnskabsår 2021/22 blev løftet. Forklaringen var et salg og en ordreindgang, der har udviklet sig væsentligt bedre end forventet.

Aktien falder 0,8 pct. til 889 kr. efter opjusteringen, der tirsdag førte til et plus på 7,8 pct.

Green Hydrogen Systems havde tirsdag en hård dag på børsen, efter at selskabet suspenderede sine forventninger som følge af "tekniske designkomplikationer" med Hyprovide A-Series-platformen.

Aktien falder 1,7 pct. til 20,85 kr. Tirsdag faldt aktien 24,8 pct.

FLSMIDTH MED DOBBELTSÆNKET ANBEFALING

FLSmidth har fået hårde ord fra svenske Handelsbanken, der har sænket anbefalingen på industriselskabets aktie til "sælg" fra "køb".

Sænkningen skyldes en overvejende risiko for en nedjustering op til eller i forbindelse med FLSmidths regnskab for første kvartal, der offentliggøres 5. maj, lyder det ifølge Bloomberg News. Der fremgår ikke et kursmål af analysen.

Aktien falder 2,1 pct. til 169,40 kr.

Genmab har fået sænket sit kursmål til 2970 kr. fra 3300 kr. af Carnegie. Anbefalingen "køb" gentages, viser data fra Bloomberg News.

Det sender aktien op med 1,5 pct. til 2567 kr.

Topdanmark får løftet kursmålet til 394 kr. fra 375 kr. af det tyske finanshus Berenberg, der fastholder anbefalingen "hold".

Det viser data fra Bloomberg News.

Topdanmark-aktien stiger 0,1 pct. til 388,60 kr.

NKT får derimod sænket kursmålet af Goldman Sachs til 283 kr. fra 326 kr., skriver Bloomberg News. Anbefalingen er uændret "køb".

Aktien i kabelproducenten falder ved middagstid 1,9 pct. til 312 kr.