Fortsæt til indhold

Det spørger din måske kommende chef først om til et jobinterview

Arbejdsgivere vil hellere vide noget om dig som person end teste dig på paratviden og intelligens.

Karriere

Skal du snart til jobsamtale, eller overvejer du at søge nyt arbejde? Så er det en god idé at forberede dig på, hvad en mulig kommende arbejdsgiver sandsynligvis vil spørge om, når du første gang sidder over for vedkommende.

Du kan lige så godt forberede en såkaldt "elevator-tale". Det er en kort fortælling om dig som person, som varer cirka lige så lang tid, som det tager at køre med en fremmed fra bunden til toppen af et højhus. Over halvdelen af arbejdsgiverne indleder nemlig en jobsamtale med det åbne spørgsmål: »Fortæl lidt om dig selv«.

Helt nøjagtig 53 pct. af cheferne i den 878 personer store "Rekrutteringsanalyse 2017" fra Konsulenthuset Ballisager stiller dette spørgsmål som det første.

Spørgsmål nummer to på arbejdsgivernes hitliste er: »Hvorfor har du søgt denne stilling?«, som 28 pct. indleder samtalen med.

»Jeg vil anbefale alle jobsøgere, at de som minimum forbereder sig på de her to spørgsmål - og gerne lidt til. Desværre ser vi ofte eksempler på, at man tager til jobsamtaler og freestyler sig gennem samtalen, men det kan arbejdsgiveren altså godt mærke,« siger Morten Ballisager, direktør i konsulentfirmaet.

De to ovennævnte spørgsmål er de klart mest populære åbningsreplikker. På tredje- og fjerdepladsen med hhv. 7 og 4 pct. kommer: »Fortæl om din hidtidige karriere« og »hvorfor skal vi ansætte dig?«

»Arbejdsgiverne er først og fremmest interesserede i at mærke personligheden bag det cv og den ansøgning, de har læst. De skal kunne se, hvordan motivationen stråler ud af øjnene på ansøgeren, og så vil de naturligt nok gerne tale med en, der har sat sig ind i deres virksomhed,« siger Morten Ballisager.

Rekrutteringsanalysen gør det samtidig klart, at arbejdsgiverne ikke anser jobsamtalen som en test på paratviden. Intelligent, velformuleret og velorienteret er de tre positive indtryk af en kandidat, som cheferne går mindst op i.

Artiklens emner
Ballisager
Morten Ballisager