Karriere

København overgås kun af én by i verden i konkurrencen om de dygtigste talenter

Danmarks hovedstad ligger i verdenstoppen, når det gælder om at tiltrække de dygtigste folk. Det er en god nyhed for hele landets konkurrenceevne, vurderer forskere og forretningsfolk.

Artiklens øverste billede
Der er kort vej fra bunden til toppen på danske arbejdspladser, påpeger professor Lene Tanggaard, Aalborg Universitet. Foto: Charlotte Schönhof

De dygtigste talenter i internationalt erhvervsliv tiltrækkes af København som fluer om en sommervarm spegepølsemad.

Landets hovedstad vurderes af forskere fra den ansete business school Insead som den næstmest attraktive for de kvikkeste hoveder blandt 114 metropoler. Kun USA’s hovedstad, Washington D.C., er på det såkaldte Global Talent Competitiveness Index (GTCI) højere placeret end København.

»For både København og resten af landet har det afgørende betydning, at de dygtigste folk kommer hertil. Vi lever i en stærk konkurrenceøkonomi, hvor viden bliver mere og mere afgørende,« siger Lene Tanggaard, som er professor ved Institut for Kommunikation på Aalborg Universitet.

Hun mener, at det trækker talenterne til, at vi i Danmark har så kort vej fra medarbejderne til beslutningerne.

»Desuden tilbyder samfundet mulighed for det gode, sammenhængende familieliv med daginstitutionspladser, fleksible arbejdsforhold og en mulighed for en medfølgende ægtefælle for at finde et interessant arbejde,« siger Lene Tanggaard.

Det danske samfunds tiltrækningskraft på talenterne understreges af, at Danmark ligger på en femteplads på GTCI-listens opgørelse over attraktive lande.

Lene Tanggaard nævner let adgang til resten af verden og en by med et ry for at være rig på kultur, oplevelser og hygge som andre årsager til hovedstadens popularitet blandt verdens dygtigste iværksættere, ledertalenter og lignende.

En af forskerne bag talentindekset GTCI deler Lene Tanggaards pointer.

»Det betyder meget for tiltrækning af talenter, at de kommer til en by, hvor de og deres familie kan trives og der er mulighed for at dække alle aspekter af livet: Sundhed, skoler til børnene og uddannelse,« sagde Bruno Lanvin, executive director for globale indekser ved Insead, da han mandag præsenterede rapporten på World Economic Forums årsmøde i Davos.

Lene Tanggaard fastslår, at når dygtige udenlandske erhvervstalenter først har slået sig ned i en by, er der stor sandsynlighed for, at de bliver boende.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.