Fortsæt til indhold

Rapport: Mediechefer verden over forventer øget produktivitet med kunstig intelligens

Kunstig intelligens kan give en hånd med de lette rutinemæssige opgaver og øge produktiviteten, mener 74 pct. af mediechefer verden over i en ny rapport.

Kunstig intelligens er én af teknologierne i Den fjerde industrielle revolution, og den vinder hurtigt frem. Foto: Reuters/Denis Balibouse
Karriere

Kunstig intelligens kan øge produktiviteten og give journalister mere tid til reel journalistik – uden at ændre det essentielle i journalistikken.

Det er holdningen blandt 74 pct. af mediechefer verden over, skriver fagbladet Journalisten på baggrund af en rapport fra Reuters Institute, der har interviewet 135 mediechefer.

Det er især lette rutinemæssige opgaver, som cheferne forventer, at kunstig intelligens vil kunne give en hånd med.

»Nogle lette opgaver vil blive udført af kunstig intelligens, men vi forventer stadig at vores medarbejdere kan finde, producere og redigere historier selv. Kunstig intelligens kan ikke erstatte god journalistik,« udtaler en unavngiven nyhedschef for en global nyhedsorganisation i rapporten.

Det samme lyder fra en unavngiven dansk mediedirektør:

»Jeg håber, at det vil gøre nogle ting nemmere og mere automatisk, men journalistikkens essens vil ikke ændre sig,« udtaler mediechefen i rapporten.

21 pct. af de adspurgte mener dog, at kunstig intelligens vil ændre arbejdsgange og processer i sådan en grad, at det vil ændre alle roller i et newsroom.

Blot 2 pct. mener, at kunstig intelligens slet ikke vil påvirke journalistikken.

»Det ser dog ud til, at nyhedschefer er mere fokuserede på, hvad der vil forblive det samme i faget,« konkluderer rapporten.