• For abonnenter
Navne

Lars Stensgaard Mørch har som chef været på op- og nedture

50 år onsdag: Lars Stensgaard Mørch, der betragtes som den formodede afløser for Anders Dam i Jyske Bank, har ikke brugt albuer til at komme til tops.

Artiklens øverste billede
Lars Stensgaard Mørch har en ledende stilling i Jyske Bank. Tidligere var han direktør i Danske Bank. Foto: Jyske Bank

Det er sjældent, at man hører ord som ordentlig, flink, hæderlig og omsorgsfuld hæftet på en bankdirektør som noget af det første. Det er ikke desto mindre tilfældet, når man spørger kilder om Lars Stensgaard Mørch.

Alligevel var han den første Danske Bank-topleder, som blev fældet som følge af bankens hvidvasksag i Estland.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.