Fortsæt til indhold

Mash-stifter Jesper Boelskifte vender tilbage til rødderne med ny restaurant

Aktuelt portræt: Om et maratonløb på Mount Everst, kærligheden for faget og længslen efter at vende tilbage til sommelier-rødderne. Jesper Boelskifte står bag en række restauranter, og i denne uge er han klar med det nyeste skud på stammen.

Jesper Boelskifte er mest kendt som stifter og adm. direktør af Mash-kæden, som i dag har mere end 350 ansatte og 12 restauranter i Danmark og udland. Foto: Lars Krabbe/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix
Navne

»Jeg begyndte ret tidligt i min barndom at hjælpe til på kroen. Det var alt fra at slå græsset og hjælpe med at tage skraldet ud, inden jeg senere begyndte at arbejde som tjener,« siger Jesper Boelskifte, som dermed allerede tidligt havde kridtet karrieren op.

Det er på den baggrund ikke nogen tilfældighed, at den mangeårige sommerlier, tjener og direktør endte i madens verden.

På trods af, at Jesper Boelskifte i 1971 blev født i Nordjylland, er størstedelen af barndommen levet ganske tæt på Hotel Store Kro i Fredensborg. Her kunne han følge tæt med i, hvad der foregik på kroen, inden han selv tog de første spæde skridt ind i maden og vinens verden i en alder af 10 år.

Først som altmuligmand, inden han gennem årene arbejdede sig op på kroen og til sidst blev chef på samme sted.

Når jeg går i gang med noget, så vil jeg være den bedste, og på den måde er det nok meget godt, at jeg ikke kom ind på uddannelsen og blev en middelmådig jagerpilot
Jesper Boelskifte, direktør og stifer af Restaurant Levi
Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Hotel og restaurant
Restaurant Levi