Fortsæt til indhold

Deutsche Bank: ECB's næste opkøbsprogram kan nemt blive en fuser

Centralbankerne er blevet tandløse. Mange nye studier viser nemlig ifølge Deutsche Bank, at opkøbsprogrammer i obligationsmarkedet har mistet deres effekt. På samme måde viser studierne, at negative renter heller ikke har den ønskede effekt.

Studier af centralbankernes opkøbsprogrammer viser ifølge Deutsche Bank, at de er blevet ineffektive. Foto: AP Images
Økonomi

Den Europæiske Centralbank overvejer i disse dage at genstarte sit opkøbsprogram i obligationsmarkedet. Formålet er at presse renterne yderligere ned og ruske liv i den europæiske økonomi og inflation.

Men resultaterne af 15 akademiske studier, samlet sammen af den tyske storbank Deutsche Bank, indikerer, at tiltaget meget nemt kan blive en fuser.

»Akademiske…