Investorerne kan rette fokus mod ny runde af brexit-forhandlinger
Den næste runde af brexit-forhandlingerne mellem Storbritannien og EU bliver skudt i gang mandag, og det er noget, investorerne vil rette opmærksomheden mod de kommende dage.
- Brexit-forhandlinger starter op i dag, og det kan give støj til europæiske aktier, skriver Bank Invest i kommentar mandag morgen.
Handelsbanken vurderer også, at forhandlingerne kan komme i spotlyset blandt investorerne i løbet af ugen.
- Der kan være fokus på brexit-forhandlingerne, hvor Boris Johnson muligvis vil spille hardball og fortælle EU, at han er parat til at forlade forhandlingerne i stedet for at indgå et kompromis, hvor 15. oktober vil blive sat som deadline for en aftale, skriver banken i en morgenmelding.
Handelsbanken henviser til, at avisen Financial Times allerede forud for den nye forhandlingsrunde har rapporteret, at den britiske regering angiveligt planlægger at fremlægge et lovforslag, der vil underkende vigtige elementer af udtrædelsesaftalen.
Ifølge avisen er der en alvorlig risiko for, at det vil føre til et sammenbrud i forhandlingerne med EU.
Dele af en lov om det interne marked kan ventes offentliggjort af den britiske regering onsdag, og den ventes at "eliminere den lovmæssige gyldighed af udtrædelsesaftalen", skriver avisen med henvisning til tre anonyme kilder.
Det vil især kunne få afgørende betydning for Nordirlands status. Grænsen mellem Nordirland og EU-landet Irland er blevet et af kernepunkterne i forhandlingerne om en skilsmisseaftale mellem Storbritannien og EU.
Siden Storbritanniens folkeafstemning i 2016 er der blevet diskuteret og siden forhandlet om, hvordan det fremtidige forhold til EU skal se ud.
Det har ført til en række forhandlingsrunder, og den syvende - og seneste - runde sluttede 21. august i år.
Samme dag fortalte EU's chefforhandler, Michel Barnier, at parterne fortsat var milevidt fra hinanden i forhandlingerne om en brexit-aftale mellem EU og Storbritannien.
- På dette tidspunkt virker en aftale mellem Storbritannien og EU usandsynlig, sagde han på et pressemøde efter den seneste runde af forhandlinger.
1. februar i år trådte Storbritannien officielt ud af EU, og en overgangsperiode begyndte. Ved årsskiftet er briterne helt ude af de nuværende overgangsaftaler med EU.
Avisen The Telegraph skriver dog søndag aften, at Johnson vil give EU lidt over en måned til at indgå en endelig aftale om betingelserne for brexit.
Sker det ikke senest 15. oktober, vil regeringen se det som en "no deal" - altså ingen aftale - og gå videre uden nogen handelsaftale


