Fortsæt til indhold

Detailsalg hænger fortsat i bremsen, men opsving venter om hjørnet

Økonomi
/ritzau/FINANS

Det danske detailsalg steg mærkbart i februar i forhold til måneden før, men er fortsat ramt at krisen.

Det vurderer cheføkonom i Sydbank Søren V. Kristensen, der forudser markant fremgang for salget i marts og april, når genåbning og feriepenge slår igennem.

- De danske butikker lider i den grad under restriktionerne. Selvom detailsalget steg med 2,9 procent i februar, så er niveauet fortsat tæt på krisens bundniveauer, skriver han i en kommentar.

Ifølge Søren V. Kristensens viser erfaringerne fra 2020, at genåbningen vil sende mange forbrugere tilbage i butikkerne. Han venter derfor også, at når de kommende måneders tal tikker ind, vil der være pæn fremgang at spore.

- Det vil blive særligt udtalt i april, når vi også får feriepengene udbetalt, og genåbningen fortsætter. Det kan skabe lange køer og stor travlhed i de danske butikker. På den måde er februar med en vis sandsynlighed bare stilhed før stormen, som begynder allerede i marts og tager til i styrke i april, skriver han.

Ifølge privatøkonom i Danske Bank Louise Aggerstrøm Hansen er der allerede kommet godt gang i detailhandlen i marts.

- Vores tal for kort- og Mobilepay forbruget i detailbranchen peger da også på, at danskerne i stor stil vendte tilbage til de fysiske butikker, der åbnede i marts, skriver hun i en kommentar.

Louise Aggerstrøm Hansen venter derfor en kraftig stigning i tallene for marts. En stigning, der formentlig kun vil tage til og fortsætte i april.

- Med genåbningen af storcentre i løbet af april, vil detailhandlen – blandt andet den trængte tøjbranche – få endnu et løft. En betydelig del af feriepengene, der udbetales de kommende uger – hvis ikke dage – vil ligeledes give et betydeligt løft til detailhandlen, skriver hun videre.

Artiklens emner
Detailbranchen