Skat ved ikke, hvor meget danskerne skylder dem
Skat ved ikke, om danskerne skylder dem 64,5 mia. kr. eller 75 mia. kr.
Det viser både Skats Interne Revisions (SIR) og Rigsrevisionens gennemgang af Skats seneste regnskab, som metroxpress har fået aktindsigt i.
»Skat har selv taget forbehold for denne opgørelse, da der ifølge Skat er mangler og usikkerhed omkring størrelsen af disse. Skat har oplyst, at restancen pr. 31 december 2013 potentielt kan stige til omkring 75 milliarder kroner. Rigsrevisionen og SIR vurderer, at også dette estimat er behæftet med væsentlig usikkerhed,« skriver Rigsrevisionen.
Usikkerheden hos Skat er så stor, at Rigsrevisionen har måttet tage forbehold for hele det danske statsregnskab i 2013. To ud af i alt tre forbehold vedrører således Skat.
Advokat Michael Bjørn Hansen, der har været kontorchef i Skat i 22 år, er overrasket.
»En offentlig myndig, der har til opgave at holde styr på skat, skal have styr på den slags,« siger han.
På Christiansborg er både Venstre og Dansk Folkeparti rystede over rodet hos Skat.
»Gad vide, om de ville acceptere, hvis en virksomhed havde samme rod i regnskabet, som Skat tydeligvis har. Det er ikke betryggende,« siger skatteordfører Torsten Schack Pedersen (V).
Skatteminister Benny Engelbrecht ønsker ikke at stille op til interview, men ministeriets pressechef, Casper Steen Pedersen, skriver i en email, at forskellen mellem de 64,5 og 75 milliarder kroner er et »udtryk for, at en række krav, som er udsendt til skyldnere, potentielt vil kunne blive til restancer, såfremt de ikke bliver betalt.«

