Danske Bank : Rubel-nedtur er ikke overstået
Selv om den russiske rubel er styrket pænt fra sit absolutte lavpunkt i midten af december, hvor der kortvarigt skulle helt op mod 100 rubler til at erhverve sig en euro, er stormen ikke helt redet af endnu.
Det vurderer Danske Banks strateg Vladimir Miklashevsky, der ser den fortsat trykkede oliepris som en stor trussel for rublen. Derfor vurderer han, at den russiske valuta i første kvartal kan teste nye lavpunkter over for både euro og dollar.
- Vi kan meget vel komme til at se nye rekorder, eftersom olieprisen ligger meget lavere, siger Vladimir Miklashevsky til Bloomberg News og påpeger, at Rusland risikerer at miste sine investment grade-kreditvurderinger hos de store kreditvurderingsbureauer, mens russerne selv også kan finde på at vende rublen ryggen på grund af usikkerheden omkring valutaen.
Og det er hovedingredienserne for endnu en massiv svækkelse af rublen, lyder det fra Danske Bank-strategen.
Mandag formiddag koster en euro 74,22 rubler, mens der skal 62,82 rubler til at erhverve sig en dollar. Den 16. december nåede rublen sit lavpunkt, da den i løbet af dagen var svækket så kraftigt, at der skulle knap 80 rubler til at købe en dollar og knap 100 rubler til at købe en euro.

