Nej til fuld belåning af dyre boliger
Realkreditinstitutterne strammer grebet om den dyreste del af boligmarkedet.
Det glohede boligmarked ikke mindst i København får nu realkreditinstitutterne til at stramme grebet.
Realkreditinstitutterne har skærpet overvågningen af ejerlejlighedsmarkedet i København og markedet for liebhaverboliger i hele landet. I flere tilfælde har boligkøbere fået nej til fuld belåning.
»Er en ejendom handlet til en højere pris end den pris, vi mener boligen vil kunne sælges til igen inden for en periode på seks måneder, kan vi ikke tilbyde en realkreditbelåning på 80 pct. Der er ejendomme – også ejerlejligheder i København – hvor køberne får en reduceret belåning på f.eks. 60 eller 70 pct.,« siger boligøkonom i Nordea Kredit Lise Nytoft Bergmann.
I Nykredit har man endnu ikke sagt nej til fuld belåning, men det københavnske ejerlejlighedsmarked overvåges løbende, og afdelingsdirektør Sune Worm Mortensen lægger ikke skjul på, at Nykredit presser på for at få kunderne til at vælge fast forrentede lån.
»Priserne på lejligheder er steget voldsomt i København. Men der er stor søgning til byen, og kunderne er købestærke. Det er vigtigt for os at udfordre kunderne til at diskutere finansieringen grundigt igennem. Med et fast forrentet lån garderer man sig mod rentestigninger og prisfald,« siger Sune Worm Mortensen.
Ikke mindst når det drejer sig om projektlejligheder har Nykredit skærpet opmærksomheden. Op mod 40 pct. af lejlighedshandlerne i København er projektsalg, og priserne pr. kvm har for længst rundet de 41.000 kr. Kvadratmeterprisen på eksisterende lejligheder er 35.000 kr. i København.
»Vi prædiker meget om projektsalg. Der er nogle usikkerhedsmomenter, når man først får lejligheden om nogle år. Vi har virkelig i erindring, hvad der skete på det marked i 2007 i forbindelse med finanskrisen. Det har vi lært af, og det har kunderne også. Der er knap så meget guldgraveri,« siger Sune Worm Mortensen.
I Realkredit Danmark giver man ikke automatisk 80 pct. belåning af en dyr bolighandel, oplyser seniorøkonom Sonia Khan. Udgangspunktet er Realkredit Danmarks vurdering.
»I nogle tilfælde kan vores vurdering være lavere end den pris, som køberen vil betale, og så vil denne opleve ikke at få 80 pct. af sin købesum i hånden – men 80 pct. af vurderingen,« siger Sonia Khan.
Boligmarkedet i Danmark bliver mere og mere opdelt med København som trækhesten. Hvis man skal godkendes til et boligkøb, kræver realkreditinstitutterne, at man kan betale ydelsen på et 30-årigt fast forrentet lån med afdrag.
»Det gælder uanset, om den pågældende ejendom er beliggende i København, langs Strandvejen i Nordsjælland eller i landets yderområder,« lyder det fra Lise Nytoft Bergmann.
Også markedet for liebhaverboliger er under skærpet overvågning af realkreditinstitutterne. Markedet er begunstiget af den økonomiske fremgang i Danmark, men ikke mindst i provinsen kan det være svært at sætte realistiske priser, understreger Sune Worm Mortensen.
»Et af de områder, der er sværest, er luksusboliger i provinsen. Det kan godt være, at en køber forelsker sig i en bestemt ejendom, men det er meget svært at afgøre, hvor stort kundegrundlaget egentlig er, og det vil afspejle sig i belåningen.«

