Fortsæt til indhold

Økonomien overrasker - vokser 0,5 pct. i første kvartal

Økonomien viste uventet styrke og voksede mere, end mange økonomer regnede med i årets tre første måneder.

Økonomi

Bruttonationalproduktet (BNP) steg 0,5 pct. i første kvartal, når der korrigeres for prisudvikling og sæsonudsving, i følge Danmarks Stastik. Stigningen skyldes især pæn fremgang for industri og byggeri, samtidig som eksport, investeringer, husholdningers forbrug og offentligt forbrug steg med mellem 0,6 0,7 pct. i første kvartal.

Økonomernes skøn for nøgletallet svingede fra Sydbanks prognose på en vækst på 0,3 pct. i kvartalet til Handelsbanken, der vurderede, at økonomien ville skrumpe 0,2 pct. I midten lå Nordea med et vækstskøn på 0,2 pct., mens Jyske Bank, Danske Bank og Nykredit regnede med noget nær stilstand og en vækst på 0,1 pct.

»Det er glædeligt, at væksten i dansk økonomi i første kvartal endte med at ligge på niveau med resten af Europa,« siger Steen Bocian, cheføkonom i Dansk Erhverv.

»Men dagens tal ændrer dog ikke ved, at vi stort set ikke har haft nogen vækst, når man måler det over det seneste år,« fortsætter han.

Trods dagens positive væksttal regner Steen Bocian dog ikke med, at væksten for året ryger over 0,8 pct. Det er mindre end regeringens bud på 1,1 pct.

Væksttallet brød også med tendensen for de seneste par kvartaler. Således stod økonomien i fjerde kvartal sidste år således næsten stille, mens den skrumpede hele 0,6 pct. kvartalet før.

Udviklingen sidste år trak vækstraten ned for de seneste 12 måneder ialt. Set i den tidshorisont voksede økonomien således kun 0,6 pct.

»Det var betydeligt mere end ventet. Væksten mere overordnet er dog stadig meget lav,« siger Las Olsen, cheføkonom i Danske Bank.

Usikkerheden forbundet med væksttallet var dog større end normalt, vurderer Nordeas cheføkonom Helge Pedersen. Udviklingen i den globale økonomi, der rammer eksporten, har ikke været gunstig.

Samtidig har der været stilstand i investeringer, mens stigningen i det hjemlige forbrug har set tynd ud i de seneste andre nøgletal, vurderer han.

Ser man frem kan en britisk udtræden af EU den 23 juni have betydelige effekter for dansk økonomi.

»Usikkerheden er dog stor og ikke mindst knyttet til den internationale økonomi, som fortsat er vakkelvoren og den politiske situation bl.a. i Europa, hvor den britiske EU-afstemning står for døren,« siger Helge Pedersen.