Økonomi

Delstaten Rio de Janeiro har ikke råd til OL

Delstaten Rio de Janeiro erklærer sig i finansiel undtagelsestilstand mindre end 50 dage før OL.

Artiklens øverste billede
De fleste af sportsanlæggene til OL står klar i den brasilianske storby Rio de Janeiro. Men delstaten, som byen tilhører, får alligevel svært ved at få råd til legene. Foto: Eraldo Peres

I Brasilien skraber delstaten Rio de Janeiro angiveligt bunden af sparekassen for at få råd til De Olympiske Lege denne sommer. Med mindre end 50 dage til, at gildet løber af stablen, har Rio de Janeiro nu erklæret sig i  finansiel undtagelsestilstand og søger derfor om akut hjælp fra regeringen.

Det skriver CNN og flere internationale medier.

Rio de Janeiro er nemlig i en så dyb økonomisk krise, at delstaten ikke har kunnet »leve op til dens forpligtelser over for organisationen for de Olympiske og Paralympiske Lege,« lyder det ifølge CNN i den ordre, som er blevet udsendt og offentliggjort i en statsejet avis.

Hvis ikke delstaten får hjælp til at finansiere OL, kan det lede til et »totalt kollaps« i kriseramte Rio de Janeiro, skriver The Guardian. Det gælder både »i den offentlige sikkerhedssektor, sundhedssektoren, uddannelsessektoren, transport- og miljøsektoren,« lyder det ifølge The Guardian. 

Når OL begynder den 5. august, bliver det dog byen Rio de Janeiro - og altså ikke delstaten - der kommer til at varetage størstedelen af opgaverne. Herfra lyder det, at delstatens udmelding ingen indflydelse får på legene, ifølge CNN. Pånær den olympiske velodrom står de fleste sportsanlæg færdigbygget til arrangementet. Men om delstaten inden da kan nå at få bygget den metro-linje, der skal forbinde legene i byen, vides ikke.

Brasilien har været meget igennem det seneste år; præsidenten er blevet stillet for en rigsret, korruptionsskandaler har præget det politiske landskab,  og Zika-epidemien har sat sit aftryk, mens strejker og faldende oliepriser har fået landets økonomi til at skrumpe med 5,4 pct. alene i første kvartal af 2016, skriver CNN.

Fra byens borgmester Eduardo Paes lyder det dog, at OL-gæsterne ikke skal bekymre sig.

»Byen Rio er i finansiel god form,« siger han til The Guardian.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.