- Opdateret 04/06/2021 kl. 10:00
Global skatteaftale kan sende milliardregning til Danmark
Det kan blive dyrt for Danmark, hvis en global skatteaftale som ventet falder på plads.
En større milliardregning kan ende hos Danmark med den globale aftale om ændring af virksomhedsbeskatningen, der nu nærmer sig en realitet.
Det skriver dagbladet Børsen.
Fredag og lørdag mødes finansministre fra G7-landene for at diskutere to globale skattespørgsmål.
Det ene handler om en verdensomspændende minimumsskatteprocent og det andet handler om, hvorvidt verdens store multinationale virksomheder fremover skal lægge skatten i det land, hvor de sælger deres varer.
Sidstnævnte kan ende med at koste den danske statskasse, fordi store danske virksomheder - og især Novo Nordisk - har størstedelen af sin omsætning uden for landets grænser, men primært beskattes i Danmark.
- Novo Nordisk har mindre end en halv procent af omsætningen i Danmark, men betaler 64 pct. af skatten her. Stort set hele skattebetalingen fra Novo – den største skatteyder i dag – vil forsvinde, siger Otto Brøns-Petersen, skatteekspert i tænketanken Cepos, til Børsen.
Tænketanken har også regnet på konsekvenserne af en sådan ordning ud fra alle C20-selskaber undtagen Mærsk.
- De betaler i gennemsnit 56 pct. af deres samlede skat her, men har kun 11 pct. af omsætningen. Hvis man overgik helt til et system med omsætning som fordelingsnøgle, ville deres skattebetaling til den danske statskasse falde med 14 mia. kr., siger Otto Brøns-Petersen.
Det er dog langt fra sikkert, at en global regel vil ramme mange danske virksomheder. USA foreslår nemlig, at kun virksomheder med årlige indtægter på mere end 20 mia. dollar skal omfattes, skriver avisen.
/ritzau/FINANS