• Opdateret 24/02/2022 kl. 07:25
Politik

Regeringschefer og diplomater fordømmer Ruslands angreb

Diplomater og regeringschefer langer ud efter Rusland for angreb på Ukraine.

Artiklens øverste billede
USA's præsident, Joe Biden, fordømmer Ruslands angreb på Ukraine og kalder det "uprovokeret og uretmæssigt". Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Danmarks udenrigsminister, Jeppe Kofod (S), fordømmer på det kraftigste Ruslands angreb mod Ukraine, som fandt sted natten til torsdag.

Det skriver han på Twitter.

- Rusland bærer det fulde ansvar for denne unødvendige konflikt, skriver han.

Dermed slutter han sig til en række regeringschefer og statsledere, der tidligt torsdag morgen har udtrykt deres foragt mod Ruslands angreb på Ukraine.

Ifølge USA’s præsident, Joe Biden, vil Rusland blive mødt med ”strenge sanktioner” efter angrebet.

Det har Biden lovet Ukraines præsident, Volodimir Zelenskij, i en telefonsamtale torsdag morgen. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Biden har også sagt, at USA vil fortsætte med at hjælpe og støtte Ukraine. Desuden vil USA forsøge at samle allierede om sanktioner mod Rusland.

Den britiske premierminister, Boris Johnson, har også talt med Ukraines præsident om Ruslands militære operation.

I samtalen har de drøftet, hvilke skridt de nu skal tage efter præsident Putins ”uprovokerede” angreb. Det fremgår af et tweet fra Johnson.

– Storbritannien og vores allierede vil reagere beslutsomt, skriver Johnson.

Meldingerne kommer, efter at den russiske præsident, Vladimir Putin, natten til torsdag fortalte, at han havde sat en militæraktion i det østlige Ukraine i gang.

Ifølge Biden har Putin indledt en decideret krig.

- Præsident Putin har valgt en overlagt krig, som vil medføre katastrofale tab af liv og menneskelige lidelser.

- Rusland er ene og alene ansvarlig for den død og ødelæggelse, som angrebet vil medføre, siger han i en udtalelse.

Også Nato’s generalsekretær, Jens Stoltenberg, fordømmer angrebet på det kraftigste.

- Endnu engang har Rusland på trods af vores gentagne advarsler og utrættelige forsøg på at føre diplomati valgt aggressionens vej over for en selvstændig nation, siger Stoltenberg.

Statsminister Mette Frederiksen (S) skriver torsdag morgen på Twitter, at ”Ruslands handlinger er aldeles uacceptable”, og at de vil få konsekvenser for russerne.

Det fremgår ikke af opslaget, som er sendt ud på Statsministeriets Twitter-profil, hvilke konsekvenser hun tænker på.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.