Politik

Regeringen vil forhøje Arne-pensionen

Danskere på tidlig pension får godt 1.000 kr. mere om måneden. Til gengæld vil regeringen beskære seniorpension og afskaffe seniorjob.

Artiklens øverste billede
Arne Juhl var Socialdemokratiets frontfigur, da partiet lancerede ordningen med tidlig pension, og han har siden lagt navn til ordningens folkelige navn, Arne-pensionen. Her ses Arne Juhl og statsminister Mette Frederiksen til Socialdemokratiets kongres i Aalborg. Arkivfoto: Martin Lehmann.

Arne-pensionen bliver ikke blot fredet af den nye regering, sådan som Venstre afgav løfte om under valgkampen. Den nye regering vil give danskere på tidlig pension flere penge mellem hænderne.

Helt konkret godt 1.000 kroner mere om måneden. Pensionssatsen skal hæves fra de nuværende 14.008 kr. om måneden til godt 15.000 kr. om måneden.

Til gengæld skal seniorpensionsordningen lægges sammen med Arne-pension.

Det skal ske ved fremover at skabe to indgange til tidlig pension. Den ene indgang vil være anciennitetsbaseret udfra antal år på arbejdsmarkedet, sådan som det i dag gælder for Arne-pension. Her giver 42 år på arbejdsmarkedet ved det fyldte 61. år ret til tidlig pension.

Har man som 61-årig arbejdet i 42 år, kan man gå på Arne-pension et år før folkepensionsalderen. Har man arbejdet i 43 år, giver det ret til to år, og har man arbejdet i 44 år, kan man gå fra 3 år før tid.

Den anden indgang vil være visitationsbaseret, som det i dag gælder for seniorpensionsordningen. Men hvor man i dag kan komme på seniorpension 6 år før folkepensionsalderen, vil den nye visitationsbaserede indgang til Arne-pensionen kun give ret til 3 år, som andre Arne-pensionister også maksimalt kan få.

Økonomisk har seniorpension også været bedre end Arne-pension. Enlige har kunnet få 19.738 kr. om måneden, og gifte eller samlevende har kunnet få 16.778 kr.

Endelig vil det være helt slut med at kunne få et seniorjob. 

Seniorjobordningen blev indført sammen med velfærdsforliget i 2006, men den vil den nye regering afskaffe.

Ordningen giver ældre ledige, som betaler ind til efterløn og opfylder kravene for at være efterlønsberettigede, ret til et seniorjob i deres kommune. Den ledige må højst have fem år til folkepensionsalderen, og dagperioden på to år skal være ved at udløbe.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.