Tunge erhvervsfolk melder sig ind i kampen om brexit
En gruppe der advokerer for, at Storbritannien skal forlade EU, har fået stor opbakning fra erhvervslivet.
En række mere og mindre fremtrædende erhvervsledere har kastet sig ind i det verbale tovtrækkeri, der skal overbevise briterne om, hvor de skal sætte krydset på stemmesedlen den 23. juni.
Den såkaldte Vote Leave-gruppe tæller nu 250 erhvervsledere, hvoraf en af de mere bemærkelsesværdige er den tidligere direktør for en af verdens største bankgrupper HSBC Holdings, Michael Geoghegan. Det fremgår af en liste over støtter, som gruppen har offentliggjort.
Geoghegans overbevisning strider klart imod holdningen på hans tidligere arbejdsplads. HSBC truer nemlig med at flytte 1.000 arbejdspladser til Paris, skulle briterne vælge at forlade unionen.
Mens store, multinationale selskaber kan nyde godt af EU, fungerer unionen som jobødelæggende for mindre virksomheder, konstaterer Vote Leave-gruppens administrerende direktør, Matthew Elliott.
»Job, lønninger og økonomien vil trives, når vi tager kontrollen tilbage,« siger han ifølge erhvervsmediet Bloomberg.
Med den store opbakning fra erhvervslivet, vil gruppen danne et erhvervsråd, som skal argumentere for, hvorfor Storbritanniens medlemsskab i EU holder samfundet nede. Argumenterne for en brexit lyder bl.a., at Storbritannien vil spare penge på bureaukrati, som i stedet kan bruges på sundhedsvæsnet.
Den britiske avis Sunday Times rapporterede lørdag, at to af de højt profilerede erhvervsfolk på listen, John Caudwell, som har stiftet Phones4U, og David Ross, som er medstifter af Carphone Warehouse, ikke selv havde meldt sig som støtter. De blev efterfølgende fjernet fra listen igen.
Siden har listen bl.a. mødt kritik for ikke at indeholde en eneste chef fra et FTSE 100-selskab.
I februar skrev topchefer og bestyrelsesformænd fra 36 FTSE 100-virksomheder - heriblandt Marks & Spender og Vodafone - et åbent brev til avisen The Times, hvor de opfordrede til, at briterne stemte for at blive i EU. Gør man ikke det, vil det koste arbejdspladser, lød advarslen.
Modstanderne af EU-medlemskabet har imidlertid pointeret, at to tredjedele af virksomhederne fra FTSE-100 - såsom Tesco og Sainsbury - ikke har skrevet under på brevet.

