Fortsæt til indhold

Byggeriet: Regeringen giver Danmark vækstvitaminer

Regeringens 2025-plan vil skabe vækst, lyder det fra brancheorganisationerne Dansk Byggeri og Tekniq. Udsigten til flere infrastrukturinvesteringer er en positiv overraskelse, siger Dansk Byggeri.

Politik

En lavere skat, en højere pensionsalder og ikke mindst flere penge til investeringer i infrastruktur er nogle af de initiativer fra regeringen, som byggebranchen jubler over i regeringens 2025-plan.

Brancheorganisationen Dansk Byggeri roser regeringens mål om at øge bruttonationalproduktet (BNP) med 65 mia. kr. i 2025.

»Med 2025-planen afklæder regeringen sig den selvpineriske spændetrøje om, at der partout skal være balance på den offentlige saldo i 2020 trods mange års økonomisk krise. Nu flyttes balancepunktet til 2025, og det giver rigtig god mening, hvis man vel at mærke bruger det ekstra råderum på investeringer i mennesker og infrastruktur, der peger fremad,« siger adm. direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen, i en pressemeddelelse.

Dansk Byggeri hilser forslagene om skattelettelser, særligt dem, der vedrører de lavestlønnede, velkomne.

»Det er vældig positivt, at skatten på arbejde sættes målrettet ned, især for dem, der er på arbejdsmarkedet og i bunden af indkomstskalaen, hvor den sammensatte marginalskat er højest,« siger Dansk Byggeris cheføkonom, Bo Sandberg.

Han påpeger desuden en positiv overraskelse i planen, som kan komme virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen til gode. Ifølge Bo Sandberg budgetteres der med et løft på ca. 27 mia. kr. til offentlige investeringer i bedre infrastruktur frem mod 2025, men han påpeger, at Dansk Byggeri skal i gang med at nærlæse forslaget for at klarlægge, hvor mange af de 27 mia. kr., der reelt er nye penge.

Elektrikernes og vvs'ernes brancheorganisation Tekniq kalder helhedsplanen for en ambitiøs håndsrækning til dansk økonomi.

»Vækst må være alle politikeres hovedfokus, og det er positivt, at regeringen vil give Danmark en gang vækstvitaminer, som skaber velstand og velfærd,« siger Tekniqs adm. direktør, Niels Jørgen Hansen, i en pressemeddelse.

Han mener dog ikke, at regeringen er gået langt nok, når det gælder pensionsalderen:

»Når det gælder pensionsalderen, vil regeringen gå blidt til værks. Forslaget er, at pensionsalderen hæves med et halvt år fra 2025. Her synes vi, at der skal mere til. Ellers er vi bange for, at man ikke når langt nok.«

Artiklens emner
Dansk Byggeri
Tekniq