Privatøkonomi

Historisk lav rente er godt for huspriserne: Nu stiger de i 67 kommuner

Den gennemsnitlige kvadratmeterpris sætter rekord.

Ejendomsmæglerne har travlt med at tage "til salg"-skiltene ned. Der er for alvor kommet gang i bolighandlen.

Boligmarkedet viser for alvor sundhedstegn. I 67 kommuner er priserne nu steget det seneste halve år, viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks.

Det er to af tre kommuner. Priserne er steget 2,5 pct., og den gennemsnitlige kvadratmeterpris sætter rekord.

Fremgangen er ikke længere forbeholdt de store byer. Kommuner som Lemvig, Kerteminde og Glostrup er alle tre repræsenteret på top 10-listen over de største prisstigninger.

Her er boligpriserne steget mest:

KommuneGns. kvadratmeterpris i kr. august 2019Forskel seneste år i pct.
Morsø6.04820,80
Lemvig6.08618,60
Norddjurs7.68912,60
Kerteminde11.39611,30
Glostrup26.23910,90
Viborg11.10310,90
Vesthimmerland6.71610,60
Fredericia12.9659,90
Vejen7.7769,80
Vordingborg7.9879,70

Kilde: Boligsidens Markedsindeks

De lave renter spiller i høj grad en rolle i udviklingen, fastslår chefanalytiker i Nykredit Mira Lie Nielsen.

»Renterne spiller selvfølgelig ind på prisudviklingen, og det seneste rentefald vil som udgangspunkt betyde mest for priserne i de knap så dyre områder,« siger Mira Lie Nielsen.

I landets dyreste boligområder er prisniveauet så højt at mange ikke kan låne mere selv om renterne falder, da de skærpede kreditregler tilsiger, at gældsfaktoren som udgangspunkt ikke bør overstige 4.

»Rentefaldet vil formentlig skubbe på handelsaktiviteten i de dyre områder, da det bliver billigere at sidde i boligen,« mener Mira Lie Nielsen.

Den gennemsnitlige kvadratmeterpris er nu 14.409 kr. Det er det højeste niveau i de sidste 10 år.

Salgspriser pr. kvm for parcel- og rækkehuse i august:

RegionGennemsnitspris i kr.Forskel i pct. juli-august 2019Forskel i pct.august 2018 – august 2019
Hele landet14.4090,602,50
Hovedstaden26.1470,403,10
Midtjylland12.7160,802,20
Nordjylland9.8911,502,40
Sjælland12.7250,403,30
Syddanmark10.4740,302,00

Kilde: Boligsidens Markedsindeks

»Effekterne af den lave rente, øget beskæftigelse og de generelt gode konjunkturer har spredt sig til hele landet. Derfor ser vi fremgang i salgsprisen i samtlige regioner både målt på det seneste år samt i den sidste måned,« mener kommunikationsdirektør for Boligsiden Birgit Daetz..

Danskernes disponible indkomster er steget gennem en årrække, og det øger i sig selv råderummet for boligkøb, fastslår cheføkonom i Realkredit Danmark, Christian Hilligsøe Heinig.

»Det betyder også, at der ikke synes at være skyggen af en boligprisboble herhjemme på parcelhusmarkedet på landsplan. Beregninger fra både Nationalbanken og Finansministeriet viser da også, at huspriserne er steget mindre end, hvad man umiddelbart ville forvente ud fra de økonomiske modeller,« siger Christian Hilligsøe Heinig.

Det er ikke kun på markedet for villaer og rækkehuse, at priserne er steget. Det er priserne på ejerlejligheder og sommerhuse.

Særligt sommerhusene er steget i værdi, og her viser august-tallene fra Boligsidens Markedsindeks, at priserne på sommerhuse er steget med 3,7 procent igennem det seneste år i hele landet. Fremgangen er endda højere i fire ud af landets fem regioner, imens salgsprisen for sommerhuse i Region Midtjylland er dalet med 1 procent.

Følg serien: 10 idéer, der kan ændre Danmark
Læs om 10 visionære iværksættere og deres idéer. I denne uge dækker FINANS sundhedsbranchen, hvor genmanipulation og en banebrydende afløser for penicillin er under mikroskopet.
Læs serien her
BRANCHENYT
Læs også