Fortsæt til indhold

Japansk mærke ruller sig ud i Postmand Per-klassen

Toyota lancerer nu den rummelige Proace City Verso, der kan fås med fem eller syv sæder.

Toyota Proace City Verso, som er søstermodel til Citroën Berlingo og Peugeot Rifter, vil kunne fås i to længder med plads til fem eller syv om bord. Foto: Toyota
Privatøkonomi

Kantede former, masser af plads og køreegenskaber, som lægger an til adstadig familiekørsel. Det har været nogle af kendetegnene for de rummelige Postmand Per-modeller, hvor Citroën Berlingo var ophavet og som tredje generation stadig er ikonet. Berlingo har nogle mere eller mindre kendte søskende, hvor Peugeot Rifter, der tidligere hed Partner, er en af dem. Men nu lander yderligere et familiemedlem herhjemme. Det sker til sommer, hvor Toyota lancerer mærkets udgave kaldet Proace City Verso.

Det er en model, som bygges på samme fabrik i spanske Vigo, men som har fået enkelte Toyota-ændringer, som især er på detailsiden. Det er en bil, som starter fra lige under 200.000 kr. for basisversionen Combi med en 1,5 liters dieselmotor på 102 hk, der klarer 18,9 km/l.

Modellen har skydedør i højre side i grundmodellen, men næste udstyrsniveau har døre i begge sider. Foto: Toyota

Berlingo koster fra 195.000 kr., mens Rifter starter ved 220.000 kr.

Her vil man dog også kunne vælge det højere Family-niveau og versioner med syv sæder. Motorudvalget, som stammer fra PSA’s hylder, omfatter også en større 1,5 liters 130 hk diesel og to 1,2 liters turbobenzinmotorer på 110 hk eller 130 hk, som vil være mere interessante for mange danske familier. Priserne på de større varianter bliver dog først offentliggjort senere.

To udstyrsniveauer

Hos Toyota byder Combi-versionen på udstyr som aircondition, fartpilot, sideskydedør i højre side, radio med bluetooth og sikkerhedsudstyr som automatisk nødbremse, skiltegenkendelse og vognbaneassistent.

Family har desuden bl.a. 16 tommer alufælge, multifunktionsrat, varme i forsæderne, otte tommer berøringsskærm med Apple Carplay, skydedøre i begge sider, parkeringssensorer, fuldautomatisk klimaanlæg, ekstra tonede ruder bag og elsidespejle.

Inden døre er der lagt an på det funktionelle i modellen, der fås i to udstyrsvarianter. Foto: Toyota

Opel markedsfører en fjerde variant med Combo-navnet, som dog kun sælges herhjemme som gulpladebil.

Det er dog en biltype, der hovedsageligt sælger på varevognsfronten, og det er da også her, at den danske Toyota-importør ser de største muligheder med gulplade-modellen, som hedder Proace City – uden Verso-navnet, som Toyota bruger til familiemodellerne.

Lyt også til Jyllands-Postens bil-podcast ”Bilradio”.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Toyota