Renterne fortsætter opad: Nyt 2,5 pct.-lån er på trapperne
Flere boligejere med 30 års afdragsfrihed skal overveje at lægge deres lån om.
Boligrenterne fortsætter opad, og der skal kun bittesmå bevægelser til, før der kommer et nyt 2,5 pct.-lån.
I første omgang kan der blive tale om et 2,5 pct.-lån med 30 års afdragsfrihed. Mandag og tirsdag er kurserne trykket yderligere. Det betyder, at 2 pct.-lånet med 30 års afdragsfrihed er lige under kurs 96.
Typisk er en obligation med en højere kuponrente klar, når kursen på forgængeren rumsterer nede omkring 95.
Renterne har længet presset sig opad. For få dage siden var realkreditinstitutterne nødt til at udstede en ny 2 pct.-obligation med afdrag. Netop de 30-årige lån med afdrag har stor betydning for boligmarkedet.
Når man kreditgodkendes, sker det efter, om familiens økonomi kan bære et lån med fast rente og afdrag. Den rente er nu 2. Ved samme tidspunkt sidste år var den 0,5 pct.
For hver mio. kr., man skal låne, er renteudgifterne altså steget med 15.000 kr. på blot et år. På månedsbasis er det 1.250 kr., som man ikke længere kan indregne i sit købsbudget.
Man må simpelthen købe en mindre eller i hvert fald billigere bolig.
Lån med 30 års afdragsfrihed er blevet populære på rekordtid og har været med til at sætte fut i de afdragsfrie lån igen.
Danske boligejere øgede i 2021 deres realkreditgæld uden afdrag med 63 mia. kr., viser nye tal fra Nationalbanken. Ved udgangen af 2021 blev der ikke blev betalt afdrag på 843 mia. kr. af danske boligejeres samlede realkreditgæld. Det svarer til 46,7 pct. af samtlige realkreditlån.
De stigende renter betyder, at de boligejere, der først fik et lån med fast rente og 30 års afdragsfrihed, bør overveje at konvertere lodret. Kursen på 1 pct.-lånet er helt nede omkring 87. Det betyder, at der kan skæres over 10 pct. af restgælden ved en konvertering.
Man kan også få flekslån med 30 års afdragsfrihed, men de berøres ikke af rentestigninger eller fald, før de skal refinansieres.