• For abonnenter
Privatøkonomi

Dansk Energi efter kig i krystalkuglen: 2021 var dyr for el- og varmekunder – men det bliver ikke billigere i år

Ifølge Dansk Energi vil de rødglødende energipriser forfølge både el- og varmekunder igennem hele 2022. Først i foråret 2023 ventes der en bedring.

Artiklens øverste billede
Stigende naturgaspriser har kostet både el- og varmekunder dyrt i 2021. I Dansk Energi venter man, at de skyhøje energipriser fortsætter helt frem til næste forår.

Prøvelsernes tid er langt fra forbi for el- og varmekunderne. Efter et 2021 med rekordhøje el- og gaspriser lyder det nu, at de rødglødende energipriser vil fortsætte gennem hele 2022.

»Når vi kigger i krystalkuglen, ser det desværre ud til, at vi skal igennem et helt år, før vi begynder at

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.