For første gang i mange måneder: Nu har køberne fået mere at vælge imellem
På trods af en stigning i antallet af boliger til salg, er udbuddet fortsat på et meget lavt niveau.
For første gang siden sensommeren har køberne på boligmarkedet fået mere at vælge imellem. I marts steg udbuddet af boliger nemlig med lidt over 1.500, så der nu er 33.186 ejerboliger til salg i hele landet, viser Boligsidens udbudsstatistik for marts.
»Det er positivt men ikke overraskende at udbuddet stiger, da det normalt er sådan på denne tid af året. For når foråret springer ud, så springer sælgerne normalt også ud. Sælgerne ved nemlig godt, at der er flere købere i markedet på den lyse tid af året, og det øger deres chancer for et hurtigt salg,« skriver Lise Nytoft Bergmann, der er boligøkonom i Nordea Kredit, i en kommentar.
Man skal helt tilbage til august for at finde den seneste måned med et stigende udbud. Siden har pilen nemlig peget nedad og i februar nåede udbuddet det laveste niveau i de ca. 12 år, hvor Boligsiden har ført statistik på området. Derfor skal køberne heller ikke bryde ud i jubel, lyder det fra Arbejdernes Landsbank.
»Udbuddet er fortsat helt ekstremt lavt. Trods stigningen i marts, så befinder det sig stadig nær sit laveste niveau i 16 år. Samtidig ligger det helt typisk i kortene, at udbuddet stiger gennem foråret, så det større udbud af boliger i marts kommer ikke som verdens største overraskelse,« skriver Jeppe Juul Borre.
I forhold til samme periode i fjor er der ikke sket den store ændring i udbuddet, når man ser på de tre forskellige boligtyper. Går man to år tilbage i tid, er udbuddet faldet med 34 pct., og sammenlignet med 2019 lyder faldet på 43 pct.
I Nordea Kredit venter man, at udbuddet af boliger vil fortsætte opad i den kommende tid. Bl.a. som følge af årstiden.
»Men også fordi de stigende renter vil få nogle købere til at træde et skridt tilbage. De seneste måneders rentestigning betyder, at køberne enten må acceptere en mindre eller dårligere beliggende bolig eller være villige til at skære på andre poster for at få budgettet til at hænge sammen. I nogle familier vil det også betyde et ”nej tak” til ejerboligmarkedet lige nu,« lyder det fra Lise Nytoft Bergmann.