Fortsæt til indhold

Vil du afdrage boliggæld hurtigt? Her skal du ikke spekulere på kurstab

Realkreditlån med blot 10 års løbetid er blevet mere populære de senere år.

Der er stadig mange muligheder for at få et billigt boliglån, hvis man har råd til at betale for kort løbetid. Arkivfoto: Thomas Borberg
Privatøkonomi

At gå efter boliglånet med det mindste kurstab er ikke altid billigst.

Det viser en sammenligning af de fem 10-årige lån, der nu er udstedt. Kurstabet er mindst på 3 pct.-lånet, der ligger i 97,8. Størst er kurstabet på verdenshistoriens billigste boliglån, nemlig lånet med en rente på-0,5 pct. Det kan fås til kurs 87,5 pct.

Dette lån er stadig billigst. Den effektive rente på det er helt nede i 2,27 pct. Den effektive rente på 3 pct.-lånet er over 1 pct.-point højere med 3,42 pct.

10-årige lån fik for alvor et gennembrud, da renten faldt til 0 og derunder. Lånet er i høj grad blevet brugt til boligforbedringer og lån i friværdi. Det har også været populært som billån.

Der afdrages lynhurtigt på lånet, og allerede efter fem år er knap halvdelen af gælden væk.

Langt fra alle beholder lånet til udløb. For dem giver det i høj grad mening at vælge -0,5 pct.-lånet, fordi ydelsen vil være lavest i hvert fald i de første fem år. Holdes lånet til udløb, vil den samlede ydelse også være lavest.

I øjeblikket kan man dybest set konvertere -0,5 pct.-lånet lodret til et 3 pct.-lån. Men det giver slet ikke mening, fordi løbetiden er så kort, og fordi -0,5 pct.-lånet er billigst målt på effektiv rente.