Fortsæt til indhold

Mangel på små ejerlejligheder i de populære områder

Selv om priserne på ejerlejligheder i Frederiksberg og København er faldet mærkbart, er det stadig meget dyrt at komme ind på det marked.

Der er mangel på mindre lejligheder ikke mindst i København. Arkivfoto: Henrik Kastenskov
Privatøkonomi

At få en lejlighed under 75 kvm, der er til at betale, i de mest attraktive områder er næsten det samme som at vinde i Lotto.

I København og Frederiksberg er udbuddet af mindre ejerlejligheder således faldet med henholdsvis 41 og 48 pct., viser nye tal fra Finans Danmark.

På Frederiksberg er der således kun 44 lejligheder til salg. I København hænger der et til salg-skilt i vinduerne på 478 ejerlejligheder under 75 kvm. Det er stort set det samme som i Aarhus, der udgør en brøkdel af ejerlejlighedsmarkedet i forhold til Hovedstaden.

»De unge har fået færre ejerlejligheder at vælge imellem på landsplan sammenlignet med for et år siden. Siden efteråret 2022 er antallet af mindre ejerlejligheder til salg faldet jævnt,« konstaterer Ane Arnth Jensen, der er viceadministrerende direktør i Finans Danmark, i en kommentar til de nye tal.

Faldet kommer på det værst tænkelige tidspunkt for de forældre med planer om at købe en ejerlejlighed til deres børn, der skal begynde på studierne i København. Økonomien i et forældrekøb er i forvejen forringet på grund af de voldsomme rentestigninger.

Ifølge beregninger fra Realkredit Danmark er underskuddet i et forældrekøb historisk dårligt.

For mange forældre og yngre købere vil det være en ringe trøst, at ejerlejlighederne udbydes billigere til salg end for et år siden.

Selvom en gennemsnitlig 75 kvm lejlighed på Frederiksberg er 407.000 kr. billigere end i juni sidste år, koster den i gennemsnit ca. 4,6 mio. kr. I København er den oven i købet 100.000 kr. dyrere.

»De fortsat højere renter og forbrugerpriser skærper kravene til de unges økonomi. Hvis køb af en ejerbolig ikke er muligt, kan et forældrekøb eller en andelsbolig måske være et alternativ,« mener Ane Arnth Jensen.

I Aarhus, Odense og Aalborg står en lejlighed på 75 kvm i gennemsnit til salg for henholdsvis 2,9 mio. 1,9 mio. og 1,8 mio. kr.

Artiklens emner
Boligmarked
Forældrekøb