Sommerhusejere må vente på skattepenge: Her skylder staten over 150.000 kr.
Vurderingerne skal være endelige, før boligejere kan få skattepenge tilbage efter at have betalt for meget i 10 år. Sommerhusejere rammes ekstra hårdt.
- 165.300 kr. Så meget har en mangeårig ejer af et dyrt sommerhus på Fanø til gode hos Skat.
- 150.400 kr. Så meget skylder staten en tilsvarende ejer af et typisk sommerhus i Ringkøbing.
Men der er langt fra statskassen til tegnebogen, for de ca. 200.000 sommerhusejere står bagest i køen, når de endelige boligvurderinger sendes ud. Før de har fået dem, kan de ikke få penge tilbage. Af samme grund må mange parcelhusejere også vente, selv om de tirsdag modtog en foreløbig vurdering.
Artiklen fortsætter under grafikken.
Lidt over 700.000 boligejere (inklusive sommerhusejere) har betalt for meget i boligskat siden 2011. Umiddelbart efter blev vurderingssystemet sat på pause. Sammenlagt er der tale om et beløb på 14-15 mia. kr. At beløbet er så højt skyldes i høj grad, at staten har måttet betale en rente på 6,2 pct. for hvert år, den har beholdt pengene.
Denne rente er skattefri.
Indtil videre er der ifølge BDOs chefkonsulent Henning Boye Hansen kun udbetalt småbeløb. Og det ændrer de foreløbige vurderinger ikke på.
Tilbagebetalingen sker i forlængelse af udsendelsen af 2020-vurderingerne, så udsendelsen af de foreløbige 2022-vurderinger har ingen betydning i denne sammenhæng.
»Der er stadig kun udbetalt småbeløb og heller ikke i resten af 2023 bliver der formentlig tilbagebetalt noget. Jeg forventer, at de fleste vil få penge i andet halvår af 2024, men måske kommer også den tidsplan til at skride, så de sidste måske først får deres penge i 2025,« siger Henning Boye Hansen.
Har man ikke brug for pengene her og nu, kan en bolig- eller sommerhusejer glæde sig over igen at få en skattefri rente på 6,2 pct. næste år.
I over halvdelen af kommunerne skal sommerhusejerne have penge tilbage. Fanø ligger i toppen, uanset om der er tale om et billigt eller dyrt sommerhus. Det sidste udløser en tilbagebetaling på hele 165.300 kr.
Ejere af typiske eller dyre sommerhuse er også helt i top med en forventet tilbagebetaling på over 150.000 kr.
Beregningerne er foretaget af Nordea Kredits boligøkonom, Lise Nytoft Bergmann på baggrund af tal fra Vurderingsstyrelsen.
Den overordnede konklusion er, at mere end halvdelen af sommerhusejerne får penge tilbage.
»Sommerhuse er ofte beliggende i yderkommunerne, og det er netop her, at 2011-vurderingerne har været for høje,« forklarer Lise Nytoft Bergmann med tilføjelsen: »men sommerhusejerne er ikke først i køen.«
Man behøver ikke have ejet sit sommerhus siden 2011 for at få penge tilbage. Har man købt midt i perioden, deles sælger og køber om skattepengene.

