Fortsæt til indhold

Boligmarkedet kører i to forskellige gear

Mens prisen på ejerlejligheder fortsætter med at stige, så går det knap så hurtigt for huspriserne.

Privatøkonomi

Boligmarkedet i Danmark udvikler sig i øjeblikket i med to forskellige hastigheder. Prisen på ejerlejligheder fortsætter med at stige, mens huspriserne ser ud til at have tabt lidt af pusten.

Danmarks Statistik har netop offentliggjort deres tal for hus- og ejerlejlighedspriserne i september, og det viser et dansk boligmarked, hvor ejerlejlighedsprisen har foden solidt plantet på speederen, mens huspriserne er begyndt at sagtne farten.

Dagens tal bekræfter endnu engang billedet af, at markederne for parcelhuse og ejerlejligheder er to vidt forskellige markeder
Karsten Beltoft, , direktør i Realkreditforeningen

Ifølge tallene er ejerlejlighedspriserne steget med 1,4 procent i september, og i løbet af de seneste tre måneder er priserne steget med 0,9 procent. Huspriserne er steget med 0,4 procent i september, men omvendt er de over de seneste tre måneder faldet med 0,7 procent.

»Dagens tal bekræfter endnu engang billedet af, at markederne for parcelhuse og ejerlejligheder er to vidt forskellige markeder, hvor det ene stagnerer, og det andet fortsat oplever pæne stigninger. Den lave rente opvejer ikke, at huskøberne fortsat oplever stor usikkerhed om den økonomiske situation, hvilket holder køberne tilbage,« siger Karsten Beltoft, direktør i Realkreditforeningen, og uddyber:

»Ejerlejlighederne er et storbyfænomen, hvor studiestarten i september givetvis har haft indflydelse på priserne, ligesom nettotilflytningen til byerne trækker op.«

Selvom huspriserne faldt fra 2. kvartal til 3. kvartal, så behøver man ikke være så bekymret. Formodentlig skyldes en del af faldet sæsonudsving
Mikael Olai Milhøj, makroøkonom i Danske Bank

Betragter man udviklingen på årsniveau, ligger ejerlejlighedspriserne 8,4 pct. højere end sidste år. Huspriserne er 3,4 pct. højere end de var i 2013.

»Selvom huspriserne faldt fra 2. kvartal til 3. kvartal, så behøver man ikke være så bekymret. Formodentlig skyldes en del af faldet sæsonudsving, idet der er en tendens til, at boligsalget klarer sig bedre før sommerferien end efter,« siger Mikael Olai Milhøj, makroøkonom i Danske Bank.

Hos Sydbank glæder man sig dog over, at både lejligheder og huse generelt er steget.

»De stigende boligpriser er godt nyt. Som boligejer oplever man, at friværdien vokser, når boligens værdi stiger. Det giver mere økonomisk tryghed, da man har mulighed for at tage lån i sin friværdi. Stigende boligpriser kan derfor gøre forbrugerne mindre tilbageholdende med at bruge penge,« udtaler Camilla Skovsbo Erichsen, forbrugerøkonom i Sydbank.

Artiklens emner
Realkreditforeningen
Sydbank